• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Hala odlotów

13:38, 18.09.2012
Hala odlotów W ostatnim wydaniu Hali odlotów przed wakacjami rozmawiamy o podróżach. Co nas w nich pociąga? Po co wyruszamy w drogę? Rozmawiamy m.in. z Pauliną Wilk i Wojciechem Cejrowskim.

W ostatnim wydaniu Hali odlotów przed wakacjami rozmawiamy o podróżach. Co nas w nich pociąga? Po co wyruszamy w drogę? Rozmawiamy m.in. z Pauliną Wilk i Wojciechem Cejrowskim.

W tym wydaniu Hali odlotów rozmawiamy o podróżach (fot. Wiktor Łastik/TVP Kultura)
W tym wydaniu Hali odlotów rozmawiamy o podróżach (fot. Wiktor Łastik/TVP Kultura)

Podziel się:   Więcej
Zbliżają się wakacje. Polacy zaraz ruszą na urlopy: nad polskie morze, w góry, do Egiptu, Tunezji, Grecji ale też coraz częściej do Wietnamu, Kambodży i Tajlandii. Potrzeba spędzania nawet krótkich wakacji poza domem rośnie bardzo powoli; na początku lat 90. wyjeżdżało zaledwie 20 proc. Polaków. Pozostawanie w domu Polacy tłumaczą najczęściej przyczynami ekonomicznymi, choć grupa twierdzących, że nie stać ich na wypoczynek poza domem, maleje. W polskiej kulturze nie brak motywu podróży: Kapuściński, Herbert, Iwaszkiewicz, Gombrowicz, Bobkowski, ale też Grotowski z jego teatrem źródeł czy polscy dokumentaliści. No i oczywiście Konrad Korzeniowski czyli Joseph Conrad, który „obdarował Brytyjczyków wynalezionym przez siebie angielskim“ jak powiedział John Le Carré. Co twórczego znajdują ludzie kultury w podróżowaniu? Czy wyostrza ono odbiór świata? Co pociąga nas w podróżach? Wyzwanie i wyczyn sportowy, chęć wyciszenia i odpoczynku, poznania nowego czy też „podróż w głąb siebie”? Po co wyruszamy w drogę?

Rozmawiamy o tym z naszymi gośćmi: dziennikarzami-podróżnikami Anną Alboth i Wojciechem Cejrowskim, aktorem Antonim Pawlickim, również znanym ze swojego zamiłowania do podróżowania, Wojciechem Staroniem – reżyserem, polskim dokumentalistą, twórcą filmów „Syberyjska lekcja” i „Argentyńska lekcja”, dziennikarką Pauliną Wilk, autorką książki „Lalki w ogniu” będącą wnikliwym spojrzeniem na współczesne Indie oraz specjalistami-wydawcami od literatury drogi - Małgorzatą Szczurek z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, założycielką wydawnictwa Karakter i Markiem Zagańczykiem – eseistą, pisarzem i redaktorem serii „Podróże” wydawanej przez Zeszyty Literackie. W drugiej części Hali odlotów zapraszamy na rozmowę z Magdaleną Cielecką i Andrzejem Chyrą o „Kabarecie warszawskim” – najnowszym przedstawieniu Krzysztofa Warlikowskiego.

Emisja 30 maja, godz. 20.20 i 23.55
Powtórki: 1 czerwca, godz. 00.05, 2 czerwca, godz. 14.30 i 3 czerwca, godz. 16.00, TVP Kultura


Obejrzyj poprzednie odcinki na TVP.pl