• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Historia Ciemnej Strony Księżyca

15:40, 04.05.2012
Historia Ciemnej Strony Księżyca - Uważam „The Dark Side Of The Moon” za pierwszą w pełni artystycznie udaną próbę potraktowania albumu rockowego jako pewnej całości - twierdzi Roger Waters. Historia jednego z najsłynniejszych albumów w historii rocka w TVP Kultura.

- Uważam „The Dark Side Of The Moon” za pierwszą w pełni artystycznie udaną próbę potraktowania albumu rockowego jako pewnej całości - twierdzi Roger Waters. Historia jednego z najsłynniejszych albumów w historii rocka w TVP Kultura.

Płyta „The Dark Side of the Moon” sprzedała się do dzisiaj w ponad 30 mln egzemplarzy (fot. mat. promocyjne)
Płyta „The Dark Side of the Moon” sprzedała się do dzisiaj w ponad 30 mln egzemplarzy (fot. mat. promocyjne)

Podziel się:   Więcej
Płyta „The Dark Side of the Moon” ukazała się w 1973 roku. Jest uważana za jedno z największych osiągnięć Pink Floyd, sprzedała się do dzisiaj w ponad 30 mln egzemplarzy. Zawiera 10 utworów, często jednak dwa pierwsze łączy się w jedno (Speak to me/Breathe). Nagrywana była między 1 czerwca 1972 a 1 lutego 1973 w studiu Abbey Road w Londynie.

Album jest bardzo spójny w swym brzmieniu, dźwięk został pieczołowicie dopracowany, bardzo duży wkład w jego realizację miał pracujący z muzykami Alan Parsons, brytyjski inżynier dźwięku, muzyk i producent. Każdą ścieżkę podczas nagrań w studio przygotowywano bardzo starannie, muzycy osobno nagrywali swoje linie melodyczne, aby, jak określił to lider Roger Waters: „zaoszczędzić sobie wielu kłótni”.

Teksty do piosenek pisał Roger Waters, opowiadają głównie o ludzkich lękach i przemijaniu. Trzy utwory (Speak to Me, On the Run, Any Colour You Like) są w wersji instrumentalnej, w jednym (The Great Gig in the Sky) występuje jedynie żeńska wokaliza w wykonaniu Claire Torry. Utwory takie jak „Time” (rozpoczynający się od bicia zegarów), „Money” (wykorzystano w nim odgłosy otwierania i zamykania kasy w sklepie) czy spokojna ballada „Us and Them” stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych przebojów muzyki rockowej.

Emisja 12 maja, godz. 15.00
Powtórka 13 maja, godz. 13.00, TVP Kultura