• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Klasyczne albumy rocka - Motorhead - „Ace of Spades”

12:42, 19.10.2012
Klasyczne albumy rocka - Motorhead - „Ace of Spades” Film dokumentalny z serii „Klasyczne albumy rocka”, która ukazuje kulisy powstawania najważniejszych albumów w dziejach muzyki rockowej.

Film dokumentalny z serii „Klasyczne albumy rocka”, która ukazuje kulisy powstawania najważniejszych albumów w dziejach muzyki rockowej.

Motorhead uważa się za prekursorów heavy metalu (fot. materiały prasowe)
Motorhead uważa się za prekursorów heavy metalu (fot. materiały prasowe)

Podziel się:   Więcej
Piąty album brytyjskiej grupy Motorhead zatytułowany „Ace of Spades” ukazał się w listopadzie 1980 roku, pięć lat po sformowaniu zespołu. Założycielem i liderem grupy jest basista i wokalista Ian „Lemmy” Kilmister, pozostali członkowie zmieniali się dość często, dopiero od 1995 roku Motorhead grają w niezmienionym składzie (oprócz lidera Phil Campbell na gitarze elektrycznej oraz Mikkey Dee na perkusji). Płyta zawiera dwanaście utworów, pierwszy na liście jest tytułowy „Ace of Spades”. Większość utrzymana w klimacie hard rocka i trash metalu.

Motorhead uważa się za prekursorów heavy metalu, choć charyzmatyczny lider „Lemmy” Kilmister twierdzi, że ich muzyka to rock and roll. Niezależnie od nazewnictwa, twórczość Motorhead zalicza się do klasyki cięższych brzmień. Płyta „Ace of Spades” doczekała się drugiego wydania w 2001 roku, dodano do niej trzy dodatkowe utwory. W 2005 roku ukazała się dwupłytowa edycja - pierwszy dysk zawierał oryginalne wersje dwunastu utworów z 1980 roku, na drugim znalazły się dodatkowe utwory oraz przeróbki piosenek z pierwszego CD. Album „Ace of Spades” zespół nagrał w składzie: Ian „Lemmy” Kilmister (śpiew, gitara basowa), „Fast” Eddie Clarke (gitara elektryczna, śpiew), Phil „Philthy Animal” Taylor (perkusja).

Emisja 23 lutego, godz. 19.15
Powtórka 24 lutego, godz. 13.25, TVP Kultura