• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Polska w dokumencie - „W ostatniej chwili - o komiksie w PRL-u”

18:04, 05.03.2012
Polska w dokumencie - „W ostatniej chwili - o komiksie w PRL-u” Reżyser Mateusz Szlachtycz nakręcił dokument o historii komiksu od lat 50. do 90. W realizowanym w latach 2007-2011 filmie zobaczymy m.in. twórców polskiej sztuki komiksu.

Reżyser Mateusz Szlachtycz nakręcił dokument o historii komiksu od lat 50. do 90. W realizowanym w latach 2007-2011 filmie zobaczymy m.in. twórców polskiej sztuki komiksu.

Historia polskiego komiksu od lat 50. aż po 90. w dokumencie Mateusza Szlachtycza (fot. mat. prasowe)
Historia polskiego komiksu od lat 50. aż po 90. w dokumencie Mateusza Szlachtycza (fot. mat. prasowe)

Podziel się:   Więcej
Jakich znasz polskich bohaterów komiksowych? Odpowiedzi na to pytanie zadane przez autora dokumentu o historii polskiego komiksu w PRL-u świadczą o niemal kompletnej nieznajomości krajowych wydawnictw. Dorobek polskiej kultury komiksowej znajduje się w głębokiej defensywie, która będzie trwała tak długo, dopóki nie powstaną udane filmowe adaptacje komiksów. Nigdy przedtem nie powstał ani jeden rzetelny film dokumentujący dokonania klasyków polskiej sztuki komiksu - twórca „W ostatniej chwili”, Mateusz Szlachtycz, niejako wypełnia tę lukę.

W filmie wykorzystał zarejestrowane rozmowy z klasykami polskiej sztuki komiksu, których oglądamy na ekranie, choć niektórych z nich dziś już nie ma wśród żywych. Rozmowy z twórcami zostały wzbogacone o komentarze znawców tematu, historyków, teoretyków komiksu, wydawców. Film bogato ilustrowany zdjęciami, dokumentami, rysunkami oraz animowanymi fragmentami omawianych komiksów.

Emisja 20 grudnia, godz. 19.05, TVP Kultura