• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

"Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę"/wystawa monograficzna

10:45, 29.05.2020
"Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę"/wystawa monograficzna <b>maj – sierpień 2020</b><br> <b>Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego<br> ul. Kozia 11, Warszawa<br><br> Od 26 maja 2020 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego można oglądać wystawę pt. „Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę”. Indywidualna wystawa prac Bartłomieja Belniaka prezentuje wybór rysunków, karykatur i plakatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz z kolekcji prywatnych i archiwum artysty. </b>

maj – sierpień 2020
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11, Warszawa

Od 26 maja 2020 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego można oglądać wystawę pt. „Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę”. Indywidualna wystawa prac Bartłomieja Belniaka prezentuje wybór rysunków, karykatur i plakatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz z kolekcji prywatnych i archiwum artysty.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
W artystycznej działalności Belniaka można odnaleźć odwołania do najlepszych osiągnięć karykatury jako gatunku sztuki. Jego pewna kreska i wypełnianie często intensywnymi kolorami wybranych przestrzeni w kompozycji rysunku to środki, które zapewniają mu rozpoznawalność. W ten sposób buduje karykatury lub portrety bohaterów różnorodnych scen: literackiej i muzycznej, gdzie odkrywa przed odbiorcami swoje zainteresowania i pasje, a także – historycznej i politycznej, gdzie umiejętnie, w klasyczny dla karykatury sposób, wydobywa rozpoznawalne dla danej osoby cechy. Jest bacznym obserwatorem zachowań, wyglądu, prezentowanych przez sportretowanych bohaterów społecznych idei i politycznych poglądów. Jest rysownikiem-satyrykiem, który często posługuje się grą słów oraz żartobliwymi zestawieniami, których źródłem jest wieloznaczność pojęć.

Na wystawie znalazły się karykatury portretowe polityków i ludzi kultury, jak również rysunki satyryczne komentujące aktualne wydarzenia. Ciekawy element wystawy stanowią także realizacje o tematyce fantastycznej, które przeniosą widzów w inną, surrealistyczną rzeczywistość.

Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczny, polsko-angielski katalog zawierający reprodukcje wybranych prac artysty.

Wystawa potrwa do sierpnia 2020 roku.
"Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę", wystawa monograficzna
Strona internetowa wystawy: https://tiny.pl/7r9h4
Strona wydarzenia na Facebooku: https://tiny.pl/7r9qh

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.