• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

<b>Najpiękniejszy kraj. <i>Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie</i></b>

12:09, 05.02.2019
<b>Najpiękniejszy kraj. <i>Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie</i></b> <b>Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej”. Zaprezentujemy widoki kresowego świata uchwycone na płótnach wybitnych polskich twórców, m.in.: Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego.</b>

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej”. Zaprezentujemy widoki kresowego świata uchwycone na płótnach wybitnych polskich twórców, m.in.: Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, a kuratorem wystawy jest historyk sztuki, kustosz MNK Urszula Kozakowska-Zaucha. Wystawa objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza.

„Kresy” to słowo o ogromnym ładunku emocjonalnym. Odnosi bowiem nie tyle do terytorium, ale przede wszystkim do całej spuścizny historycznej i dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej na wschodzie, dla której kresowe rubieże od średniowiecza były obszarem osadnictwa i kulturowej ekspansji. Dlatego jeśli już myślimy o Kresach, to właśnie w kategoriach „geografii serdecznej”, która - jak w romantyzmie - każe nam szukać związków pomiędzy ludem, narodem a zamieszkiwanym przez niego terytorium. Jakby w ziemi, chmurach, niebie, barwach przyrody zawarty był jakiś szczególnie cenny dla tożsamości pierwiastek. Dlatego tak ważne jest, by Kresy były nie tylko „mityczną krainą”, ale też istotną częścią polskiej świadomości narodowej - żywym źródłem z którego czerpiemy. Pielęgnowanie pamięci Kresów jest wyjątkowo ważne na Śląsku, jako że w kształtowaniu się powojennego oblicza naszego regionu znaczny udział miały osoby wysiedlone z Kresów. Gliwice są tego szczególnym przykładem. Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie możemy szerokiej publiczności przybliżyć świat Kresów widziany oczami wybitnych polskich artystów – powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Wystawa Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie dostępna dla publiczności od 16 lutego do 23 czerwca 2019 r.

15 lutego 2019, Willa Caro, godz. 17.00
Otwarcie wystawy: Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Kurator: Urszula Kozakowska-Zaucha
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Wystawa dostępna dla publiczności od 16 lutego do 23 czerwca 2019 r.
Organizator: Muzeum w Gliwicach