• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Festiwal Jazz Juniors 2020

15:54, 24.09.2020
Festiwal Jazz Juniors 2020 <b>Solidarnie z polskimi muzykami </b><br><br> Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Juniors będzie wyjątkowa. Miedzy 1 a 4 października w Krakowie wystąpią wyłącznie polscy muzycy. Co więcej, nie będą to konkretne zespoły, ale wybrane grupy muzyków, którzy w tych konstelacjach spotkają się w dniu występu po raz pierwszy. <br><br> Aktem solidarności i wsparcia dla rodzimych twórców jest decyzja dyrektora artystycznego Adama Pierończyka i organizatorów Jazz Juniors, by to właśnie im dedykować tegoroczną edycję festiwalu. Jak co roku, czterodniowe święto jazzu w Krakowie otworzą przesłuchania konkursowe – 1 października – których kontynuacją będą koncertowe wieczory. Ty razem nie usłyszymy znanych nam zespołów, ale zupełnie nowe składy.

Solidarnie z polskimi muzykami

Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Juniors będzie wyjątkowa. Miedzy 1 a 4 października w Krakowie wystąpią wyłącznie polscy muzycy. Co więcej, nie będą to konkretne zespoły, ale wybrane grupy muzyków, którzy w tych konstelacjach spotkają się w dniu występu po raz pierwszy.

Aktem solidarności i wsparcia dla rodzimych twórców jest decyzja dyrektora artystycznego Adama Pierończyka i organizatorów Jazz Juniors, by to właśnie im dedykować tegoroczną edycję festiwalu. Jak co roku, czterodniowe święto jazzu w Krakowie otworzą przesłuchania konkursowe – 1 października – których kontynuacją będą koncertowe wieczory. Ty razem nie usłyszymy znanych nam zespołów, ale zupełnie nowe składy.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
- Nad Festiwalem unosi się w tym roku wyjątkowy duch kreatywności – mówi Adam Pierończyk i dodaje: - A skoro nie musimy się liczyć z aspektami komercyjnymi z powodu pandemii, która w dużym stopniu rzutuje na tego typu wydarzenia artystyczne, to trochę inaczej możemy podejść do programu. Pomyślałem więc, że to idealny moment, aby poeksperymentować – tłumaczy dyrektor artystyczny.
- W tym roku nie zaprosiłem konkretnych zespołów, lecz grupę wybranych muzyków, których rozdzieliłem na dwa dni festiwalu. Zachęciłem ich, by spotkali się w dniu koncertu, zrobili kilkugodzinne próby i od razu wieczorem wyszli na scenę. Chodzi o to, by wydarzyło się coś spontanicznego, co będzie oparte głównie na improwizacji, a więc na tym, co w muzyce jazzowej najważniejsze. Będzie to coś w rodzaju pracy twórczej rozgrywającej się na naszych oczach. Co więcej, namawiam muzyków, by w miarę możliwości dobrali się w takie konstelacje, które wcześniej nie istniały. Koncerty składać się z dwóch setów: najpierw muzycy będą grali w różnych, stworzonych przez siebie konfiguracjach, na zakończenie natomiast wszyscy wyjdą na scenę, by improwizować w pełnym 9-osobowym składzie. Dzięki takiej koncepcji z pewnością powstanie coś nowego i świeżego. Jeśli chodzi o wybranych przeze mnie artystów, początkową ideą był gest i chęć oddania głównej sceny przede wszystkim młodzieży, później jednak stwierdziłem, że fajnie będzie zaprosić też kilka starszych i bardziej doświadczonych osób, by te generacje się ze sobą wymieszały i wzajemnie zainspirowały. A ponieważ wszyscy ci muzycy to otwarci, kreatywni artyści, możemy się spodziewać ciekawych efektów – wyjaśnia Pierończyk.
To jednak nie wszystko, gdyż festiwalowe koncerty otworzy sam Adam Pierończyk z zaproszonymi gośćmi. - W związku z tym, że jestem nie tylko dyrektorem artystycznym Jazz Juniors, ale też artystą rezydentem, spoczywa na mnie coroczny obowiązek opracowania premierowego programu – tłumaczy Pierończyk. - Wszystko jest jeszcze w fazie przygotowań, jednak w swoim koncercie obrałem podobną strategię – dużo będzie tu improwizacji. Mam zamiar wystąpić zarówno solo, jak też w premierowym duecie ze Sławkiem Kurkiewiczem, później natomiast dołączą do nas Dominik Wania, Dawid Fortuna oraz DJ Eprom.

Organizator: Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Miasta Krakowa.

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia:
TVP Kultura, Niepodległa, Instytut Adama Mickiewicza, Culture.pl, STOART - Związek Artystów Wykonawców, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie SAWP, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Browar Trzech Kumpli.

Patroni medialni:
Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, KARNET, Kraków.pl, Jazz Forum, Jazzarium, Jazz Soul, JazzPress, Eter Jazzu, Jazz It Up.PL
Adam Pierończyk(FOT. Ignacy Matuszewski)
Program Festiwali Jazz Juniors 2020

1 października 2020 / Cricoteka

Przesłuchania konkursowe

2 października 2020 / Cricoteka
Adam Pierończyk – tenor & soprano saxophones, electronics
Dominik Wania – piano, synthesizers
Sławomir Kurkiewicz – bass
Dawid Fortuna – drums
DJ Eprom - turntables, electronics

3 października 2020 / Cricoteka
Natalia Kordiak – vocal
Marta Wajdzik – sax
Andrzej Święs – bass
Jakub Paulski – guitar
Rafał Sarnecki – guitar
Alan Wykpisz – bass
Grzegorz Pałka – drums
Mateusz Kołakowski – piano
Grzegorz Nagórski – trombone

4 października 2020 / Cricoteka
Kamila Drabek – bass
Kasia Pietrzko – piano
Marek Napiórkowski – guitar
Jakub Mizeracki – guitar
Joaquin Sosa – sax
Mateusz Smoczyński – violin
Kacper Smoliński – harmonica
Max Olszewski – drums
Bartek Prucnal – sax