• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Herta Müller

12:45, 21.06.2019
Herta Müller <b><i>Tam gdzie nie można mówić. Słowo jako obraz, obraz jako słowo</i><br><br> Na wystawie otwieranej 27 czerwca w MOCAK-u można zobaczyć kilkadziesiąt kolaży laureatki Literackiej Nagrody Nobla Herty Müller, powstałych w latach 2005–2018.</b>

Tam gdzie nie można mówić. Słowo jako obraz, obraz jako słowo

Na wystawie otwieranej 27 czerwca w MOCAK-u można zobaczyć kilkadziesiąt kolaży laureatki Literackiej Nagrody Nobla Herty Müller, powstałych w latach 2005–2018.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Herta Müller tworzy kolaże od końca lat 80. Najpierw pełniły one funkcję pocztówek wysyłanych do przyjaciół i znajomych. Autorka, której się nie podobały widokówki, woziła ze sobą nożyczki i tworzyła własne kompozycje z krótkich fragmentów tekstów i obrazków wyciętych z gazet.
Dla Herty Müller, jak dla każdego artysty, istotną rolę odgrywają kolor oraz układ kompozycji. Stworzyła ona unikalną koncepcję poezji wizualnej, podporządkowaną rygorowi narzuconego formatu, w którego obrębie ma możliwość operowania jedynie ograniczoną liczbą słów (od kilkunastu do około stu). Za pomocą skondensowanej metafory uchwytuje rzeczywistość, tworząc impresje na jej temat. Sam proces jest rozłożony w czasie, wymaga od autorki dużej precyzji i skupienia.

Wystawa Herty Müller stanowi część cyklu, w ramach którego MOCAK pokazuje wieloaspektowość osobowości twórczych – pisarzy, filozofów oraz naukowców, a zarazem autorów prac wizualnych.

Kuratorzy: Delfina Jałowik, JürgenKaumkötter
Wernisaż: 27.6.2019, godz. 18
Czas trwania wystawy: 28.6 – 22.9.2019
Miejsce: MOCAK, Galeria Beta