• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kino na granicy – spotkanie online w listopadzie

10:42, 15.10.2020
Kino na granicy – spotkanie online w listopadzie <b>Po dwóch nieudanych próbach zorganizowania Przeglądu Filmowego<br>< Kino na Granicy w tradycyjnej formie, organizatorzy podjęli decyzję o realizacji tegorocznej edycji w formie online.<br> Odbędzie się ona w dniach 23-29 listopada. </b><br><br> Początkowo 22. Przegląd Filmowy Kino na Granicy miał odbyć się na początku maja. Drugim zaproponowanym przez organizatorów terminem, spowodowanym ogólnopolskim lockdownem, był koniec sierpnia. Kiedy jednak w Cieszynie ogłoszono tzw. strefę żółtą, której obostrzenia nie pozwałaly na organizację imprezy tak, by oprócz prezentacji kina, stanowiła ona także spotkanie widzów i święto kultury na granicy Polski i Czech, zrezygowano z prac nad imprezą w tradycyjnej formie.<br> Ostatatecznie Przegląd odbędzie się w listopadzie w wersji online.

Po dwóch nieudanych próbach zorganizowania Przeglądu Filmowego
< Kino na Granicy w tradycyjnej formie, organizatorzy podjęli decyzję o realizacji tegorocznej edycji w formie online.
Odbędzie się ona w dniach 23-29 listopada.


Początkowo 22. Przegląd Filmowy Kino na Granicy miał odbyć się na początku maja. Drugim zaproponowanym przez organizatorów terminem, spowodowanym ogólnopolskim lockdownem, był koniec sierpnia. Kiedy jednak w Cieszynie ogłoszono tzw. strefę żółtą, której obostrzenia nie pozwałaly na organizację imprezy tak, by oprócz prezentacji kina, stanowiła ona także spotkanie widzów i święto kultury na granicy Polski i Czech, zrezygowano z prac nad imprezą w tradycyjnej formie.
Ostatatecznie Przegląd odbędzie się w listopadzie w wersji online.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
- W marcu znaleźliśmy się wszyscy w dziwnej i nierealnej rzeczywistości, która zaskoczyła wszystkich, zmieniła świat, zamknęła nas w domach, zweryfikowała plany i pokazała ich kruchość. Przypomniała też o priorytetach, jakimi są: życie, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Ale kultura też jest ważna. Są wydarzenia, w przypadku których równie ważne jak program, są miejsce i atmosfera - u nas magiczne. Teraz doceniamy to jeszcze bardziej. Dlatego pracujemy nad powrotem do tradycyjnego spotkania na granicy w przyszłym roku – podkreśla Jolanta Dygoś, dyrektorka Kina na Granicy. - W tym roku proponujemy jednak naszym widzom seanse wybranych filmów z zakładanego wcześniej programu, najciekawszych propozycji od ostatniego roku i elementy retrospektyw, które zapowiedzą program przyszłorocznej edycji. Liczymy, że taka forma obcowania z polskim i czeskim kinem, bezpieczna i wygodna, będzie listopadową alternatywą dla tradycyjnych spotkań w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Widzowie tegorocznej edycji Kina na Granicy zobaczą online około 50 filmów stanowiących mozaikę tego, co zaplanowano w programie 22. Kina na Granicy. Będzie to także swoista „przystawka“ przed czekającą widzów 23. edycją. Pokazane więc będą po jednym z filmów z retrospektyw Miloša Formana („Konkurs“), Andrzeja Żuławskiego („Opętanie“), po trzy Jána Kadára i Elmara Klosa („Tam na konečné“, „Obžalovaný“, „Touha zvaná Anada“) i Warszawskiej Szkoły Filmowej („Nasza Klątwa“, „Mocna kawa wcale nie jest taka zła“, „Kontrola“) oraz reprezentacja cykli tematycznych Łaskotki: „Widziadło“ (reż. Marek Nowicki), „Panna zázračnica“ (Štefan Uher), „Sladký čas Kalimagdory“ (Leopold Lahola) i cyklu W sieci: „Proč se cítím jako kluk?“ (Kateřina Turečková), „Děti online“ (reż.Kateřina Hager), „Apparatgeist“ (reż. Marie-Magdalena Kochová) oraz „Sieć“ (reż. Krzysztof Krauze).

Nie zabraknie także akcentu węgierskiego, filmu „Akik maradtak“, w reżyserii Barnabása Tótha. Najwięcej będzie jednak nowych polskich, czeskich i słowackich filmów sezonu 2019/2020, m.in. „Staříci“ (reż. Ondřej Provazník, Martin Dušek), „Tiché doteky“ (Michal Hogenauer), „Vlastníci“ (Jiří Havelka), „Poslední aristokratka“ (Jiří Vejdělek), „Baťa, první globalista“ (Peter Kerekes), „Osamelí bežci: Ideme ďalej!“ (Martin Repka), „Raj na zemi“ (Jaroslav Vojtek), „Dolina Bogów“ (Lech Majewski), „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (Maciej Pieprzyca) i „Eastern” (Piotr Adamski). Zestaw ten wzbogacą cieszące się popularnością podczas zeszłorocznej czeskie hity, takie, jak: „Domestik“ (Adam Sedlák), „Chata na prodej“ (Tomáš Pavlíček),“Teroristka“ (Radek Bajgar), „Toman“ (Ondřej Trojan) i „Zlatý podraz“ (Radim Špaček).

Cena pełnego karnetu wyniesie 40 zł, karnet na wybór 10 filmów kosztować będzie 25 zł, a pojedynczy bilet- 5 zł.
Kino na Granicy'2020, mat. prasowe
22. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 23-29 listopada, online.
Wszystkie szczegóły na stronie www.kinonagranicy.pl i w wydarzeniu na Facebooku: facebook.com/events/644370302855308