• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” - 1-5 maja 2013 r.

13:39, 25.03.2013
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” - 1-5 maja 2013 r. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur.

mat. organizatorów
mat. organizatorów

Podziel się:   Więcej
Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej. Na projekt złoży się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. Nowością będzie rozszerzenie festiwalu na inne miasta: Gdańsk, Kraków, Katowice, Radomsko i Lubliniec.

Tegoroczna, 23. edycja organizowana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Po niefortunnej decyzji lewicowych władz Częstochowy przeniesienia imprezy do Filharmonii Częstochowskiej Stowarzyszenie, jako właściciel marki, podjęło decyzję o organizacji wydarzenia we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim, Kurią Metropolitalną w Częstochowie oraz partnerami z pięciu polskich miast.

Program „Gaude Mater” wytyczać będą dwa wielkie wydarzenia: 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, któremu poświęcony będzie koncert w Gdańsku 1 maja, w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego i 80-lecie Krzysztofa Pendereckiego - 5 maja w Częstochowie na Jasnej Górze. Zabrzmi Credo, pod batutą kompozytora.

Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu będzie Koncert Misa Flamenca z udziałem hiszpańskiego gitarzysty Paco Peña, wybitnego interpretatora muzyki flamenco. W programie znajdą się również koncerty gospel, muzyki cerkiewnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.

Podczas koncertu finałowego zostaną wręczone nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. Laureatami zostali: Artur Słotwiński (Polska) - I nagroda za utwór Seven Last Words Of Christ; Douglas Pew (Stany Zjednoczone) - II nagroda za utwór Kyrie i Łukasz Farcinkiewicz (Polska) - III nagroda za utwór Pater noster.

Festiwalowi towarzyszyć będzie projekt „Etno Gaude Mater”, który ma na celu pokazanie wielokulturowości świata w wymiarze „profanum”. Zaprezentowana zostanie kultura Gruzji i Kazachstanu. Projekt realizowany jest we współpracy z Ambasadami: Gruzji i Kazachstanu, Stowarzyszeniem „Most do Gruzji” i Fundacją Wschodnich Inicjatyw.

23. edycji Festiwalu, która odbędzie się w dniach 1-5 maja 2013 roku. patronują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Episkopat Polski w osobach: Arcybiskupa Józefa Michalika – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu, Arcybiskupa Wiktora Skworca – Metropolity Katowickiego, Arcybiskupa Wacława Depo – Metropolity Częstochowskiego i Kardynała Stanisława Dziwisza – Metropolity Krakowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to projekt wyróżniony wieloma nagrodami: nominacją do nagrody TOTUS (2001), nagrodą św. Brata Alberta (2004) i tytułem „Marka Śląskie” (2012).