• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU 2019!

11:19, 18.10.2019
MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU 2019!

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Festiwal nawiązuje do zainicjowanych przez Jana Pawła II w 1986 roku międzyreligijnych spotkań w Asyżu. Stąd pomysł na projekt, w którym głównym bohaterem jest muzyka sakralna różnych kultur i religii.
Artyści, których zaprosiliśmy na festiwal bezkompromisowo odkrywają niezwykłe światy wypełnione emocjami i autentyczną muzyczną magią. Nie stronią od eksperymentów i poszukiwań, ale zawsze potrafią w sobie tylko znany sposób dotrzeć do jądra muzycznej doskonałości – mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu. – A jak zaczyna się Biblia? „Na początku było słowo” A czym jest słowo, jeśli nie wibracją powietrza? Dźwiękiem? Muzyką?

Tegoroczna edycja festiwalu to podróż przez kilka światów muzycznych. Royal String Quartet przygotował wyjątkowy koncert, w którym znalazły się kompozycje: Arvo Pärta, Gregoria Allegriego, Jamesa MacMillana, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Pawła Szymańskiego. Artyści dokonując wyboru chcą wskazać pierwiastek sacrum w bogatej twórczości wielkich mistrzów.

Wacław Zimpel i Marcin Masecki, wybitni improwizatorzy, zmierzą się z mistycznymi utworami Oliviera Messiaena, jednego z największych awangardzistów, nowatorów i poszukiwaczy w muzyce współczesnej.

Muzyczną twórczość chasydów przedstawi publiczności festiwalu niezawodna Bastarda, czyli Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński i Michał Górczyński.
Tomasz Pokrzywiński pojawi się na festiwalu jeszcze raz – wspólnie z Joanną Halszką Sokołowską zmierzą się z Melodiami na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki. „Tehillim / Psalmy” wypełni bogactwo intrygującego głosu Sokołowskiej w skali „od szeptu do krzyku” i zjawiskowe brzmienie wiolonczeli Pokrzywińskiego, budujące kalejdoskopowo barwne pejzaże. Część tekstów zostanie wykonana w języku hebrajskim.

Festiwal zamknie Jerzy Rogiewicz, który sięgnie do kanonicznego zbioru kolęd i posiłkując się dość skromnym instrumentarium: jazzową perkusją, dzwonkami, gongami, marakasami i autoharfą wyczaruje bardzo osobistą i hipnotyzującą muzyczną przestrzeń.

Niemal wszystkie projekty muzyczne powstały specjalnie na festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.

Na wszystkie koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne na stronie www.muzykawiary.pl.
MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU 2019!
Organizator festiwalu: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy;
Partnerzy: Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Parafia katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie;
Mecenasi: Samorząd Województwa Mazowieckiego, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Fundacja LOTTO im Haliny Konopackiej, Firma Jarczyński;
Patroni medialni: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, Polityka, Co Jest Grane24, Jazzarium.pl;
Partner kampanii promocyjnej: Metro Warszawskie Sp. z o.o.;
Partner techniczny: Stage Plan Technika Sceniczna Sp. z o.o.;

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.