• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Otwórz oczy na świat/X Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych #HumanDOC

14:08, 14.11.2019
Otwórz oczy na świat/X Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych #HumanDOC <b>Filmy dokumentalne niczym w soczewce skupiają obraz świata, by w ciągu kilku godzin zabrać widza w nieskrępowaną podróż po najodleglejszych zakątkach globu, w sam środek niesamowitych historii i wreszcie - naszych własnych emocji.</b><br><br> 22-24 listopada, w Kinotece odbędzie się X MFFD #HumanDOC. Ten festiwal to blisko 30 zaangażowanych społecznie dokumentów - pięknych obrazów, poruszających historii, których siłą jest nieuchronna świadomość realności przedstawianych zdarzeń. Dokumenty są rejestracją, a nie kreacją rzeczywistości. Balansują między sztuką, a informacją i edukacją. Taki jest właśnie Festiwal #HumanDOC. To niepowtarzalna szansa na poszerzenie swojej wiedzy i spotkanie z niezwykłymi postaciami ze świata filmu. Całość spaja idea przyświecająca Fundacji HumanDoc, organizatora festiwalu, której celem jest przedstawianie problemów Globalnego Południa odbiorcom z Globalnej Północy.

Filmy dokumentalne niczym w soczewce skupiają obraz świata, by w ciągu kilku godzin zabrać widza w nieskrępowaną podróż po najodleglejszych zakątkach globu, w sam środek niesamowitych historii i wreszcie - naszych własnych emocji.

22-24 listopada, w Kinotece odbędzie się X MFFD #HumanDOC. Ten festiwal to blisko 30 zaangażowanych społecznie dokumentów - pięknych obrazów, poruszających historii, których siłą jest nieuchronna świadomość realności przedstawianych zdarzeń. Dokumenty są rejestracją, a nie kreacją rzeczywistości. Balansują między sztuką, a informacją i edukacją. Taki jest właśnie Festiwal #HumanDOC. To niepowtarzalna szansa na poszerzenie swojej wiedzy i spotkanie z niezwykłymi postaciami ze świata filmu. Całość spaja idea przyświecająca Fundacji HumanDoc, organizatora festiwalu, której celem jest przedstawianie problemów Globalnego Południa odbiorcom z Globalnej Północy.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Oko w oko z emocjami (i twórcami)

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, organizatorzy zaplanowali dla widzów oprócz pokazów aż dziewięć dodatkowych wydarzeń – rozmowy z twórcami, panele dyskusyjne oraz, co jest tradycją Festiwalu #HumanDOC, Mistrzowskie Warsztaty Reżyserskie. Te ostatnie poprowadzi Olvier Sarbil (nagroda Emmy za najlepsze zdjęcia). Opowie on o kulisach docenianego w świecie dokumentu „Na Rozkaz Prezydenta”, który współtworzył z Jamesem Jonesem. Obraz jest zapisem krwawej kampanii prezydenta Duterte przeciwko handlarzom narkotyków i narkomanom na Filipinach. Próbą odnalezienia odpowiedzi na pytanie, co zmieniło filipińską policję w szwadrony śmierci.
Na poszukiwanie równowagi między prawami człowieka i poszanowaniem dla ziemi a chciwością, zabierze widzów festiwalu Ewa Ewart w dokumencie „Klątwa Obfitości”, opowiadającym o problemie lokalnej społeczności i globalnym echu tych wydarzeń.
Z kolei Olivier Magis zaprosi widzów do spotkania z kreolską społecznością, która brawurowo przeciwstawia się światowym mocarstwom w próbie odzyskania swoich ziem, zaanektowanych pod bazy wojskowe. Czy w ogóle mają w tym starciu szanse?
W na podróż przez pełne spektrum emocji zabierze nas czeski reżyser Martin Pav („Kibera: historia slumsów”). Podążymy z nim do Kibery, jednego z największych skupisk slumsów na świecie.
Porozmawiamy także o kondycji polskiego dokumentu, a reżyser Jonathan Durant („Naszą Ojczyzną Jest Pamięć”) przypomni o polskich uchodźcach w Afryce.

Trzydniowe spotkanie z dokumentem zakończy gala rozdania nagród oraz polska premiera przepięknego i ważnego dokumentu – „Droga do Raju”, w reżyserii Danielle Ryan i Jamesa Sherwood’a.


HumanDOC- do zobaczenia!

Pokazy festiwalowe i spotkania z twórcami, jak co roku, odbywać się będą w Kinotece PKiN. Filmy grać będziemy także w Kuchni Konfliktu oraz Kinie Amondo. W kolejnych dniach także w Staromiejskim Domu Kultury, a od końca listopada Festiwal HumanDOC ruszy w trasę objazdową po całym kraju (Dla zabieganych, jak co roku, przygotowaliśmy wirtualną odsłonę festiwalu – część filmów można będzie zobaczyć bezpłatnie na największej platformie internetowej w kraju – vod.pl
X Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych #HumanDOC
Szczegóły na: festival.humandoc.pl./