• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Portret Artysty – JOANNA MROZOWSKA

10:16, 15.01.2021
Portret Artysty – JOANNA MROZOWSKA <b>Galeria Test kontynuuje swój internetowy projekt Portret Artysty. Bohaterką pierwszego wywiadu w tym roku jest Joanna Mrozowska – malarka urodzona w Warszawie i z nią związana, absolwentka warszawskiej ASP. 27 stycznia artystka uchyli nam drzwi do swojej pracowni, gdzie powstają dzieła, które choć inspirowane otaczającymi nas domami, fragmentami miejskiej architektury, drzewami, samochodami – nie są jednak obrazami realistycznymi. Autorka bardzo indywidualnie podchodzi do tematu. Przekształca, „upraszcza” rzeczywistość, w sobie właściwy sposób...</b>

Galeria Test kontynuuje swój internetowy projekt Portret Artysty. Bohaterką pierwszego wywiadu w tym roku jest Joanna Mrozowska – malarka urodzona w Warszawie i z nią związana, absolwentka warszawskiej ASP. 27 stycznia artystka uchyli nam drzwi do swojej pracowni, gdzie powstają dzieła, które choć inspirowane otaczającymi nas domami, fragmentami miejskiej architektury, drzewami, samochodami – nie są jednak obrazami realistycznymi. Autorka bardzo indywidualnie podchodzi do tematu. Przekształca, „upraszcza” rzeczywistość, w sobie właściwy sposób...

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Zapraszamy zatem w architektoniczną podróż po warszawskim Zaciszu, podróż z perspektywy Joanny Mrozowskiej gdzie domy stają się znakami lub piktogramami. Będzie to doskonała okazja, aby ujrzeć przestrzeń miejską oczami artystki, a może także poczuć magię i nastrój tego zakątka Warszawy.

W dzieciństwie bardzo lubiłam rysować i malować, to nic nadzwyczajnego, większość dzieci jak dostaje coś do rysowania to chętnie rysuje. Pierwszy raz zobaczyłam artystę jak miałam może 10 lat. To był przypadek. Rodzice zapisali mnie na zajęcia z malarstwa do domu kultury na Muranowie i tam uczyłam się malować. Na jednym z plenerów malarskich organizowanych przez MDK Muranów poznałam Władysława Hasiora, który osobiście pokazał mi swoje prace. To spotkanie wywarło na mnie duże wrażenie, zwłaszcza używane przez niego niepotrzebne przedmioty, którym nadawał nowe znaczenie. Moją inspiracją już od dłuższego czasu jest moje najbliższe otoczenie. Mieszkam na Zaciszu, w dzielnicy domków jednorodzinnych i maluję te domy. Maluję je tak, jaki widzę i czuję. Zacisze nie jest ani ładne, ani brzydkie – to zwykła dzielnica jakich wiele w Warszawie. Na Zaciszu można zobaczyć różne budynki, takie połączenie nowego i starego; chociaż to stare jest zniszczone i zaniedbane to nadal dla mnie ma swój klimat. W bryłach tych bieda domów zauważam pospolite piękno, które zwykle mnie wzrusza. Zwyczajne domy, garaże blaszaki, bramy, czasem na moich obrazach stają się znakami. Myślę, że te „zaciszańskie” domy stały się znakiem rozpoznawczym moich obrazów. Wiele z namalowanych przeze mnie domów istnieje, choć Zacisze się zmienia. Domy, które maluję są zapisem zmian, które zachodzą na Zaciszu i stanowią osobiste archiwum bliskich mi miejsc. Idea to potężne słowo, dla mnie wciąż trudne do uchwycenia i zrealizowania. Bardzo trudno jest przelać wrażenie, które tkwi w naszej pamięci na powierzchnię płótna, która jest materialna. Nie zawsze się to udaje. Ale jeśli uda się je przenieść używając właściwych środków malarskich, to wówczas jest ogromna satysfakcja.

- Joanna Mrozowska

Odcinki dostępne będą na www.galeriatest.pl oraz na kanale You Tube Mazowieckiego Instytutu Kultury
Joanna Mrozowska "Krzak i dom", akryl płótno, wym. 100x140 cm, 2017 rok
Mazowiecki Instytut Kultury jest beneficjentem Funduszu Wsparcia Kultury, pomocy finansowej polskiego rządu skierowanej do sektora kultury podczas pandemii COVID-19.