• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„PRAWDA I MIŁOŚĆ. CZESKIE SZTUKI WSPÓŁCZESNE”

13:14, 27.03.2020
„PRAWDA I MIŁOŚĆ. CZESKIE SZTUKI WSPÓŁCZESNE” <b>Czesi mają to do siebie, że potrafią opowiadać o swojej historii i traumach z niesamowitym dystansem i absurdalnym poczuciem humoru. Z zasady nie powinno się generalizować, ale nie ukrywajmy, że hasło "czeska kultura" uruchamia konkretne skojarzenia.</b>

Czesi mają to do siebie, że potrafią opowiadać o swojej historii i traumach z niesamowitym dystansem i absurdalnym poczuciem humoru. Z zasady nie powinno się generalizować, ale nie ukrywajmy, że hasło "czeska kultura" uruchamia konkretne skojarzenia.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Pohoda naszych sąsiadów ma różne oblicza. Nie inaczej jest w przypadku antologii Prawda i miłość. Czeskie sztuki współczesne. Na zbiór składa się dziewięć dramatów, które powstały w przeciągu ostatniej dekady. Są wśród nich i absurdalne komedie, i sztuki o większym ciężarze gatunkowym. Przekrój tematyczny jest ogromny: rozliczenie z mitem Vacla Havla (którego słynne słowa o prawdzie i miłości zwyciężającymi nad kłamstwem nienawiścią posłużyły jako tytuł antologii), spowiedź Eichmanna, naukowcy zmagający się z wielkimi koncernami farmaceutycznymi, nowe przygody Sherlocka Holmesa pełne czarnego humoru... Wśród autorów znajdują się cenieni dramatopisarze. Ci bardziej znani w Polsce, choćby Petr Zelenka, znany m.in. z Opowieści o zwyczajnym szaleństwie − oraz ci mniej znani, ale równie interesujący i warci poznania. Czesi nie oszczędzają samych siebie, odważnie dokonują literackich wiwisekcji. Dzięki lekturze tych paradoksalnie dowiemy się czegoś więcej o nas samych, o Polakach.

Za wybór sztuk odpowiada Aleksandra Ziemlańska. Utwory przełożyli: Gabriel Gańczarczyk, Tomasz Grabiński i Krystyna Krauze. Tłumaczenia i wydanie książki dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.
,br> Te teksty są głęboko przemyślanym i bolesnym komentarzem stanu psychicznego czeskiego społeczeństwa, naznaczonego najpierw dwuznaczną moralnie postawą w czasie wojny, później latami życia w systemie totalitarnym, a następnie niosącego swoje urazy, lęki i wyparte winy przez czas wolności. Dzięki tej antologii możemy się przyjrzeć, co ludzie obarczeni taką przeszłością niosą ze sobą, zobaczyć, co potrafią ze swoją wolnością zrobić.

− Elżbieta Zimna, Prawda i miłość

SPIS TREŚCI:

Wstęp. Elżbieta Zimna, PRAWDA I MIŁOŚĆ
Petr Kolečko, POKER FACE
Petr Zelenka, JOB INTERVIEWS
S.d.Ch., OSTATNIA GĄSKA
René Levínský, NACIŚNIJ KOSMOS, BY PRZEJŚĆ DALEJ
Petr Zelenka, CZAR MOLEKUŁY
Tomáš Vůjtek, WYSŁUCHANIE
David Zábranský, AKTOR I STOLARZ MAJER MÓWI O STANIE SWOJEJ OJCZYZNY
David Drábek, SHERLOCK HOLMES. MORDERSTWA BRODATYCH KOBIET
Lenka Lagronová, OGRÓD JANE AUSTEN
„PRAWDA I MIŁOŚĆ. CZESKIE SZTUKI WSPÓŁCZESNE”
liczba stron: 415
miękka oprawa ze skrzydełkami
nakład: 500 egzemplarzy
ISBN 978-83-60699-344-7

Patroni medialni: Czeskie Centrum w Warszawie, TVP Kultura, e-teatr.pl/pl/index.html, „Teatr”, „Odra”

adit.art.pl/wydawnictwo/prawda-i-milosc-czeskie-sztuki-wspolczesne

zobacz również