• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Projekt fundacji Strefa WolnoSłowa „The City Ghettos of Today” w marcu w Paryżu

16:11, 06.03.2014
Projekt fundacji Strefa WolnoSłowa „The City Ghettos of Today” w marcu w Paryżu Po inauguracji projektu „The City Ghettos of Today” w Bolonii w październiku 2013 przez międzynarodową kadrę badawczo-artystyczną nadszedł czas na rozpoczęcie całorocznych warsztatów twórczych i instalacji artystycznych. Pierwsze spotkanie w Paryżu w dniach od 10 do 22 marca.

Po inauguracji projektu „The City Ghettos of Today” w Bolonii w październiku 2013 przez międzynarodową kadrę badawczo-artystyczną nadszedł czas na rozpoczęcie całorocznych warsztatów twórczych i instalacji artystycznych. Pierwsze spotkanie w Paryżu w dniach od 10 do 22 marca.

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Podziel się:   Więcej
„The City Ghettos of Today” jest projektem badawczo-artystycznym angażującym twórców zajmujących się teatrem, muzyką i filmem oraz antropologów i socjologów z ponad 20 organizacji z całej Europy. Podstawowym tematem projektu są współczesne migranckie „getta” - ich obecność i specyfika w poszczególnych miastach projektu: w Warszawie, Paryżu, Berlinie, Bolonii, Mediolanie, Helsinkach i Antwerpii. Przez cały rok, co dwa miesiące, grupa zagranicznych artystów i badaczy spotykać się będzie w jednym z miast europejskich i przez 10 dni pracować z migrantami i społecznością lokalną nad interdyscyplinarną instalacją, którą poprzedzać będą twórcze warsztaty z różnych dziedzin sztuki.

Spotkanie w Paryżu w dniach od 10 do 22 marca, którego lokalnymi organizatorami są m.in. Stowarzyszenie Check Points i Muzeum Historii Imigracji, otwiera artystyczną część projektu. Do stolicy Francji przyjadą artyści z Włoch, Polski, Finlandii, którzy prowadzić będę warsztaty artystyczne (teatralne, wideo, dźwiękowe, literackie) z tamtejszą społecznością migrancką oraz uchodźcami. Zwieńczeniem działań warsztatowych będzie multimedialna instalacja „The Caliban's Voices” wyreżyserowana przez włoskiego artystę Pietra Floridię, która będzie prezentowana w Muzeum Historii Imigracji. Dramaturgicznym punktem wyjścia do stworzenia instalacji stanie się „Burza” Szekspira, a materiałami do stworzenia monologów, scen teatralnych, krótkich form filmowych i dźwiękowych – postaci z dramatu Szekspira oraz historie migrantów pierwszego i drugiego pokolenia zebrane w Paryżu na etapie przygotowawczym projektu. Głównym budulcem instalacji staną się różnej wielkości rury, które przeobrażą się w tuby dla dźwięków i głosów, korytarze dla aktorów, ekrany wideo, a więc przestrzenie dla opowieści migrantów żyjących w Paryżu. Materiał do instalacji został zebrany przez kadrę projektu w dwóch dzielnicach: Goutte d'Or w Paryżu i Quartier du Parc w Nanterre. Po pokazie instalacji odbędzie się debata „In Search of Ghetto Inlets”, w której udział weźmie kadra projektu.

Szczegółowy plan wydarzeń w Paryżu na stronie projektu: cityghettos.com/cities/paris/