• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

ROMARISING

14:51, 08.09.2014
ROMARISING Fundacja Integracji Społecznej Prom oraz Wojewódzka Biblioteka Puliczna im. Emanuela Smołki w Opolu zaprasza na wystawę „ROMARISING - bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wayatta”. Wystawa jest elementem kampanii społecznej „Jedni z wielu”, której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej.

Fundacja Integracji Społecznej Prom oraz Wojewódzka Biblioteka Puliczna im. Emanuela Smołki w Opolu zaprasza na wystawę „ROMARISING - bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wayatta”. Wystawa jest elementem kampanii społecznej „Jedni z wielu”, której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej.

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Podziel się:   Więcej
Przez 40 dni tandem złożony z fotografa i skarbnika Fundacji Prom przejechał ponad 8000 km, odwiedzając 37 miast i miasteczek. Chad Evans Wyatt wykonał prawie 7000 zdjęć, z których podczas wielu godzin żmudnej pracy przed monitorem komputera wybrał 60 najlepszych. Obrazy te, połączone z dwudziestoma pracami wykonanymi w 2010 roku, składają się na pełną polską edycję ROMARISING. Pokazuje ona Romów, którzy osiągnęli sukces społeczny i zawodowy, żyją i pracują obok nas w pełni akceptowani przez społeczeństwo. Są to artyści, muzycy, malarze, rzeźbiarze, urzędnicy i nauczyciele, a także pracownicy naukowi uczelni, pielęgniarka, górnik, czy przedsiębiorcy.

Autor zdjęć jest zdania, że spośród bohaterów ROMARISING poznanych w Polsce niewielu żyje w sposób stereotypowy. -To fantastyczne móc widzieć grupę etniczną, która kultywuje swoją tradycję i tożsamość, a jednocześnie tworzy dla siebie przestrzeń we współczesnym społeczeństwie. Romowie różnią się od Polaków, to zrozumiałe. Jednak wciąż pozostają Polakami. Dorastali poznając świat na dwa odmienne, uzupełniające się sposoby. Osobiście widzę polskie społeczeństwo jako wspaniałą mieszankę różnych grup, spośród których wszystkie miały swój wkład w polską historię. I mam nadzieję, że dla nich wszystkich jest miejsce w historii, którą wspólnie budują.

Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń i strachu. Kampania społeczna „Jedni z wielu” realizowana jest, aby zmienić negatywne postawy i umożliwić Romom z województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego pełną integrację społeczną, rozwój zawodowy i harmonijne współżycie ze społecznością lokalną.

Warstwa wizualna projektu opiera się na pracach fotograficznych Chada Evansa Wyatta, pokazujących Romów, którzy osiągnęli sukces społeczny i zawodowy, żyją i pracują obok nas w pełni akceptowani przez społeczeństwo. Autor odbył tournée po całym kraju, uwieczniając bohaterów w sytuacjach dnia codziennego, w ich zwyczajnym otoczeniu. Zdjęcia te stały się materiałem do wystawy fotograficznej, a całość projektu wieńczy publikacja, w której zgromadzone zostały wszystkie portrety wraz z krótkimi wywiadami.

Wystawa zostanie zaprezentowana w 6 miastach objętych projektem: Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Bytomiu, Zabrzu, Tarnowie i Krakowie.

Chad Evans Wyatt
Urodzony w rodzinie muzyków, dorastał w Nowym Jorku i Paryżu. Jego pierwszymi profesjonalnymi zdjęciami były portrety artystów. Prace te zostały włączone do działów muzycznych w Bibliotece Kongresowej, Instytutu Smithsona, Narodowej Galerii Sztuki oraz w archiwach Muzeum Kultury Romskiej (Brno), Uniwersytecie Plzeň , w Muzeum w Wałbrzychu, Czeskim i Słowackim Muzeum Narodowym oraz w mieście Cedar Rapids.

„Romarising - bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wayatta”
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu
ul. Piastowska 18-20, 45-081 Opole

Wernisaż: 30.09.2014, wtorek, godz. 18:00

Wystawa czynna: 30.09.2014 – 22.10.2014

Wstęp wolny

www.jednizwielu.pl
www.wbp.opole.pl

zobacz również