• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

"Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu"

13:06, 21.01.2021
"Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu" <b>Saladyn (Prawy w Wierze) Imię, które do dziś otacza legenda. Najsłynniejszy muzułmanin w kulturze europejskiej.</b><br><br> Wojownik i polityk, zwycięzca spod Hattin i zdobywca Jerozolimy, postrach krzyżowców i bohater muzułmanów – tak powszechnie kojarzy się imię Saladyna. Tymczasem sułtan, postać niezwykle barwna i fascynująca – wykracza dalece poza ten stereotyp. Dla samych muzułmanów, przy wszystkich zasługach i osiągnięciach, pozostaje bohaterem, choć nie bez skazy.

Saladyn (Prawy w Wierze) Imię, które do dziś otacza legenda. Najsłynniejszy muzułmanin w kulturze europejskiej.

Wojownik i polityk, zwycięzca spod Hattin i zdobywca Jerozolimy, postrach krzyżowców i bohater muzułmanów – tak powszechnie kojarzy się imię Saladyna. Tymczasem sułtan, postać niezwykle barwna i fascynująca – wykracza dalece poza ten stereotyp. Dla samych muzułmanów, przy wszystkich zasługach i osiągnięciach, pozostaje bohaterem, choć nie bez skazy.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Oto prawdziwe oblicze założyciela dynastii Ajjubidów – spisana z wykorzystaniem źródeł łacińskich i arabskich niezwykła historia człowieka, który wyrósł na najpotężniejszego władcę świata. Jego droga stanowi prawdziwy fenomen. Jest wypadkową szczęścia, sprytu, przebiegłości oraz znakomitej organizacji i zarządzania. Saladyn wyciągał wnioski i uczył się na popełnianych błędach. Jednocześnie wykorzystywał nadarzające się okazje, czas przełomu, którego stał się głównym architektem.

Jest to pierwsza polska biografia słynnego kurdyjskiego wodza oparta na źródłach arabskich i łacińskich. Ponadto autor pisząc ją swoje badania konsultował z profesorami z Wielkiej Brytanii m.in Carole Hillenbrand i Bernardem Hamiltonem oraz z naukowcami z Bliskiego Wschodu. Ta publikacja charakteryzuje się wysokim poziomem dyscypliny naukowej, zwięzłą narracją i przede wszystkim przystępnym językiem. Jej recenzentami byli; słynny polski arabista, profesor zwyczajny Marek Dziekan oraz historyk prof. Olędzki.

Prof. Marek Dziekan:
„Autor sięgnął, co bardzo cenne, m. in. do opowieści o Saladynie pisanych przez ludzi blisko z nim związanych. Poznajemy przez to nie tylko szczegóły bitew, które nie każdego muszą interesować, ale także rozmaite, mało znane momenty z życia wojownika. Jest w tej książce Saladyn nie tylko Wielkim Bohaterem Arabów, Muzułmanów i Kurdów, ale także zwykłym człowiekiem z jego słabościami i codziennymi problemami. W ten sposób staje się nam bliższy - nie dzieli nas już od niego tych kilka tysięcy kilometrów i prawie tysiąc lat. Naprawdę, warto ożywiać historię co jakiś czas, tak, jak to zrobił P. Solecki.”

Prof. nadzw. dr hab. Marek Olędzki:
„Błyskotliwe ujęcie tematu, ale zwłaszcza oparcie go na solidnej bazie źródłowej. W dużej liczbie stanowią ją źródła arabskie jakby nie było rzadko wykorzystywane w naukowym pisarstwie Zachodu. Autor ponadto nie boi się w swojej pracy wyrażać własnych opinii i sądów, bywa, że dość dyskusyjnych, ale niewątpliwie wzbogacających omawianą tematykę. Ich zdecydowana większość jest jednak w zupełności zasadna i potrafi przekonać odbiorcę.”
"Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu"
Książka ukazała się w listopadzie nakładem wydawnictwa Replika

zobacz również