• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wschód Kultury 2019

10:35, 19.06.2019
Wschód Kultury 2019 <b>Tegoroczna, 9 edycja <i>Europejskiego Stadionu Kultury</i>, który jest jednym z trzech festiwali w ramach <i>Wschodu Kultury</i> - wielkiego przedsięwzięcia kulturalnego, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i trzy Polskie miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok, to ponad 200 artystów z 10 Państw, 40 wydarzeń, w tym 7 koncertów i 4 spektakle. Wielki koncert gwiazd z niezwykłymi, międzynarodowymi duetami, taniec, teatr, film i fotografia, w tym spotkanie ze zdjęciami Tadeusza Rolke ze Lwowa, które do tej pory nie były nigdzie prezentowane.</b><br><br> <i>Europejski Stadion Kultury (ESK)</i>, którego współorganizatorem są – obok Narodowego Centrum Kultury - miasto Rzeszów i Estrada Rzeszowska, odbędzie się w dn. 21 – 23 czerwca. ESK to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. W programie: koncerty, spektakle, wystawy, perfomance, mappingi, seanse filmowe i warsztaty, które dostarczą uczestnikom wielu doznań artystycznych.<br><br> <b>Koncert główny<i> Europejskiego Stadionu Kultury</i>, który rozpocznie się o godz. 20.00 w piątek, 21 czerwca</b> (od godz. 22.35 będzie go można obejrzeć na antenie TVP2), otworzy zespół <b>Tulia</b>. Po Tulii zobaczymy i posłuchamy na rzeszowskiej scenie niezwykłych, międzynarodowych muzycznych duetów, które wspólnie wykonają unikalne aranżacje swoich utworów. W tym roku w duetach wystąpią: <b>• Grzegorz Hyży i Navi Band</b> (Białoruś), <b>• Natalia Kukulska i Shuma</b> (Białoruś), <b>• The Dumplings i Luna </b>(Ukraina), <b>• O.S.T.R. i Vali Boghean</b> (Mołdawia). Gwiazdą i współprowadzącą koncert będzie znana wokalistka –<b> Bovska.</b>

Tegoroczna, 9 edycja Europejskiego Stadionu Kultury, który jest jednym z trzech festiwali w ramach Wschodu Kultury - wielkiego przedsięwzięcia kulturalnego, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i trzy Polskie miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok, to ponad 200 artystów z 10 Państw, 40 wydarzeń, w tym 7 koncertów i 4 spektakle. Wielki koncert gwiazd z niezwykłymi, międzynarodowymi duetami, taniec, teatr, film i fotografia, w tym spotkanie ze zdjęciami Tadeusza Rolke ze Lwowa, które do tej pory nie były nigdzie prezentowane.

Europejski Stadion Kultury (ESK), którego współorganizatorem są – obok Narodowego Centrum Kultury - miasto Rzeszów i Estrada Rzeszowska, odbędzie się w dn. 21 – 23 czerwca. ESK to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. W programie: koncerty, spektakle, wystawy, perfomance, mappingi, seanse filmowe i warsztaty, które dostarczą uczestnikom wielu doznań artystycznych.

Koncert główny Europejskiego Stadionu Kultury, który rozpocznie się o godz. 20.00 w piątek, 21 czerwca (od godz. 22.35 będzie go można obejrzeć na antenie TVP2), otworzy zespół Tulia. Po Tulii zobaczymy i posłuchamy na rzeszowskiej scenie niezwykłych, międzynarodowych muzycznych duetów, które wspólnie wykonają unikalne aranżacje swoich utworów. W tym roku w duetach wystąpią: • Grzegorz Hyży i Navi Band (Białoruś), • Natalia Kukulska i Shuma (Białoruś), • The Dumplings i Luna (Ukraina), • O.S.T.R. i Vali Boghean (Mołdawia). Gwiazdą i współprowadzącą koncert będzie znana wokalistka – Bovska.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Podczas festiwalu nie zbraknie też innych gatunków muzyki, np. jazzu w najlepszym wydaniu: AC Band, Kuba Stankiewicz Trio i Michał Urbaniak Jazztet.

Ponadto na Europejskim Stadionie Kultury pojawi się taniec, film, fotografia, książka, moda i… sztuka kulinarna.

ESK będzie jak zwykle bardzo muzyczny i taneczny.
Bitwa o Wschód to znane bywalcom festiwalu taneczne zmagania (w różnych kategoriach wiekowych) w stylu street dance, hip hop i popping, poprzedzone warsztatami tanecznymi. Będzie też potańcówka z przytupem, połączona z nauką tańców i edukacją muzyczną, czyli PotańCYMBAŁY oraz ciesząca się ogromną popularnością dyskoteka w ciszy - Silent Disco. Połączeniem tańca, akrobacji, kolorów, muzyki i światła będą Hulanki - widowisko znanej grupy Art Color Ballet. Z kolei Instalacja ruchowa UWAGA! to spektakl taneczny Teatru O.de.la z muzyką na żywo.

Nie zawiodą się na pewno wielbiciele fotografii i fotografowania, którzy przyjdą na ogólnopolską premierową wystawę Tadeusz Rolke, pt. Jutro będzie lepiej. Lwów 1989 – 1991. Zdjęcia powstały ok. 30 lat temu we Lwowie i do tej pory nigdzie nie były prezentowane. Tadeusz Rolke wspólnie z Markiem Gryglem będzie też opiekunem artystycznym mistrzowskiego pleneru fotograficznego pn. (Kraj)obraz miast Wschodu. Rzeszów – miasto 2019. Obydwaj twórcy oraz Andrij Bojarow, niezależny kurator, artysta i badacz, wezmą też udział w panelu dyskusyjnym, poświęconym roli i znaczeniu reportażu fotograficznego we współczesnym świecie. Ponadto w Rzeszowie będzie można zobaczyć wystawę fotografii Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa, dokumentującą życie rodzin łemkowskich, pt. Świat, który przeminął… oraz uczestniczyć w wernisażu fotografii Pawła Olearki pt. FashionEAST – YESTERDAY i dokumentalno-artystycznej akcji fotograficznej, pn. Photo-Doc Freestyle. Z kolei Fashion East – Modna w swoim czasie to wystawa zabytkowej kolekcji garderoby i akcesoriów kobiecych, połączona z wystawą zdjęć szklanych negatywów Edwarda Janusza, prezentujących dawną modę. Grupa Twórcza Art Lander zaprasza na Portale - ekspozycję plenerową fotografii, dokumentujących instalacje artystyczne, zrealizowane w naturalnej przestrzeni podczas festiwalu.

Będą też pokazy ukraińskich filmów dokumentalnych Ukraїner i spotkania z ich twórcami oraz teatr – tym razem klasyka gatunku, a więc Hamlet w gruzińskim wydaniu Teatru Telavi – najstarszego teatru na Kaukazie.

Na Przystanku KrosCon na chętnych będą czekały planszówki i gry fabularne (rpg). Z myślą o rodzinach wystawiony zostanie spektakl Calineczka z muzyką na żywo, wykonywaną przez wokalistów i beatboxerów z krajów Partnerstwa Wschodniego. Koncert Gordonowski adresowany jest do rodzin z dziećmi w wieku 1-5 lat, natomiast dla najmłodszych do lat trzech organizatorzy zaplanowali warsztaty muzyczne Melomaluszki, a dla starszych – warsztaty i zabawy w ramach Smyk Areny. Będzie też spotkanie z autorami bajek ze zbioru Wschodnie opowieści. Ta unikatowa książka, która zawiera antologię bajek i legend rzeszowskich, została wspólnie napisana i zilustrowana przez dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych, a wydała ją Estrada Rzeszowska, która zainicjowała i zrealizowała projekt.
Europejski Stadion Kultury w dniach 21 – 23 czerwca w Rzeszowie
Na drugą odsłonę Wschodu Kultury Narodowe Centrum Kultury zaprasza do Lublina, gdzie już tydzień po Europejskim Stadionie Kultury, a więc w dn. 27-30 czerwca odbędzie się festiwal Inne Brzmienie. Zakończenie wakacji będziemy natomiast świętować w dniach 29.08-01.09 w Białymstoku podczas Innego Wymiaru.
Wschód Kultury odbywa się dzięki zaangażowaniu Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski. Nazwa i idea Wschodu Kultury bezpośrednio nawiązują do idei Partnerstwa Wschodniego, które w tym roku świętuje swoje 10-lecie. Festiwal to miejsce spotkania, wymiany doświadczeń, artystycznego dialogu i integracji środowisk twórczych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego, tj. Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzii, Mołdawii, Ukrainy.

Szczegółowy program Europejskiego Stadionu Kultury dostępny pod poniższymi linkami:
nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury/aktualnosci/europejski-stadion-kultury-2019-program