• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Adopcja

14:15, 23.08.2012
Adopcja Jeden z pierwszych filmów Marty Meszaros, triumfalny zwycięzca festiwalu filmowego w Berlinie. Historia 42-letniej Katy Csontosne, prowadzącej szarą i beznamiętną egzystencję fabrycznej robotnicy to jedno z największych filmowych osiągnięć węgierskiego kina.

Jeden z pierwszych filmów Marty Meszaros, triumfalny zwycięzca festiwalu filmowego w Berlinie. Historia 42-letniej Katy Csontosne, prowadzącej szarą i beznamiętną egzystencję fabrycznej robotnicy to jedno z największych filmowych osiągnięć węgierskiego kina.

Surowy i nakręcony z dbałością o społeczny realizm film Marty Maszaros (fot. PAT)
Surowy i nakręcony z dbałością o społeczny realizm film Marty Maszaros (fot. PAT)

Podziel się:   Więcej
Kata wolne chwile spędza z żonatym mężczyzną, choć zdaje sobie sprawę, że romans z wciąż spieszącym się kochankiem nigdy nie przekształci się w małżeństwo. Starzejąca się bobieta nie jest w stanie przekonać go do dziecka, które chciałaby wychować, nawet w samotności i na przekór otoczeniu. Kompensacją nieosiągalnego macierzyństwa staje się dla niej przyjaźń z nastolatką wychowaną w domu dziecka. To właśnie dzięki niej Kata rozkwita, opuszcza kokon codziennych rytuałów, walczy o cudze szczęście, zdobywając się na czyn niemal heroiczny -adopcję i samotne rodzicielstwo.

Surowy i nakręcony z dbałością o społeczny realizm film Marty Maszaros należy do najwybitniejszych obrazów kina węgierskiego. Reżyserka skoncentrowała się w nim na relacjach między kobietami, zdolnymi do cichej solidarności i niemego porozumienia, wyrastającymi ponad władczych, ale też niespełnionych i napastliwych mężczyzn.

Emisja 29 sierpnia, godz. 16.30, TVP Kultura