• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Polska w dokumencie - „My Filmujemy Naród!”

13:41, 02.12.2013
Polska w dokumencie - „My Filmujemy Naród!” Film dokumentalny poświęcony polskiej kinematografii drugiej połowy XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem lat siedemdziesiątych.

Film dokumentalny poświęcony polskiej kinematografii drugiej połowy XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem lat siedemdziesiątych.

Autorka próbuje zrozumieć, jak w latach 70. udało się robić filmy, które krytykowały system komunistyczny (fot. mat. filmowe)
Autorka próbuje zrozumieć, jak w latach 70. udało się robić filmy, które krytykowały system komunistyczny (fot. mat. filmowe)

Podziel się:   Więcej
Dokument Anny Szczepańskiej to niezwykła opowieść o perypetiach polskiej kinematografii sprzed upadku komunizmu. Z jednej strony polscy twórcy filmowi, z drugiej - dygnitarze, urzędnicy państwowi, przedstawiciele partii komunistycznej. Autorka zadaje pytanie: jak to się stało, że w latach 70. udało się zrealizować, sfinansować z budżetu państwa i wprowadzić do dystrybucji - również na rynkach zagranicznych - filmy, które otwarcie krytykowały polski system?

Wśród bohaterów filmu - Andrzej Wajda, Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Ryszard Bugajski. Ładunek polityczny ich twórczości jest ściśle związany z dokonaną przez filmowców odnową formy i języka filmowego.

To być może najważniejsze spostrzeżenie tego filmu, którego autorką jest Anna Szczepańska - reżyserka urodzona w Polsce, lecz żyjąca we Francji, patrząca na polską historię przez pryzmat doświadczenia życia w kraju Europy Zachodniej.

Film jest koprodukcją polsko-francuską. Producentami ze strony francuskiej są Abacaris Films oraz Les Films de L'Air. Koproducentem filmu ze strony polskiej jest TVP Kultura, zaś producentem wykonawczym na terenie Polski jest firma Plesnar & Krauss FILMS.

Emisja 30 grudnia, godz. 08:25 i 16:35, TVP Kultura
header("X-php: 103");