• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Hala Odlotów: Disco Polo – przejaw demokracji czy demoralizacji?

11:07, 25.02.2015
Hala Odlotów: Disco Polo – przejaw demokracji czy demoralizacji? O muzyce wstydliwej, w lepszych kręgach zakazanej, a jednak w Polsce powszechnie słuchanej – disco polo prowadzący Katarzyna Janowska i Max Cegielski rozmawiają wraz z gośćmi.

O muzyce wstydliwej, w lepszych kręgach zakazanej, a jednak w Polsce powszechnie słuchanej – disco polo prowadzący Katarzyna Janowska i Max Cegielski rozmawiają wraz z gośćmi.

O fenomenie disco polo prowadzący Katarzyna Janowska i Max Cegielski rozmawiają wraz z gośćmi (fot. mat. prasowe).
O fenomenie disco polo prowadzący Katarzyna Janowska i Max Cegielski rozmawiają wraz z gośćmi (fot. mat. prasowe).

Podziel się:   Więcej
Muzyka disco polo wybuchła wraz z polskim kapitalizmem. Choć sprzedawała się w milionowych nakładach, ze względu na jej słabe walory estetyczne, nie miała wstępu do głównych stacji radiowych i telewizji. O tym pionierskim okresie opowiada wchodzący do kin debiut fabularny Macieja Bochniaka – „Disco polo”.

Dziś disco polo nie jest już wyłącznie muzyką polskiej prowincji. Co zatem disco polo mówi o Polakach? Dlaczego media odrzuciły disco polo? Czy była to wojna kulturowa? Walka o dobry gust słuchaczy i widzów, czy raczej walka o rynek i pieniądze? O tym wszystkim będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi: dziennikarką muzyczną – Marią Szabłowską, wokalistką Tercetu Egzotycznego – Izabelą Skrybant-Dziewiątkowska, socjolożką kultury specjalizującą się w badaniach kultury muzycznej (Instytut Filozofii i Socjologii PAN) – Katarzyną M. Wyrzykowską, reżyserem filmu „Disco polo” – Maciejem Bochniakiem, liderem i wokalistą zespołu Bayer Full – Sławomirem Świerzyńskim oraz dziennikarzem i pisarzem – Ziemowitem Szczerekiem.

Na kanapach:
Maciej Bochniak – reżyser filmu „Disco polo”
Piotr Głowacki – aktor, odtwórca roli Rudego w filmie

„Hala Odlotów” poleca: książkę Ziemowita Szczerka „Siódemka” i film „Disco polo” w reż. Macieja Bochniaka.

Program powstał w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Emisja 26 lutego, godz. 20:20 i 01:20, TVP Kultura