• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rusza nabór do Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie

12:29, 22.04.2015
Rusza nabór do Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie Rusza nabór do pierwszego Konkursu w ramach Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie (Krakow International Film Fund). Na zgłoszenia czekamy do 25 maja 2015 roku.

Rusza nabór do pierwszego Konkursu w ramach Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie (Krakow International Film Fund). Na zgłoszenia czekamy do 25 maja 2015 roku.

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Podziel się:   Więcej
Międzynarodowy Fundusz Filmowy w Krakowie jest nowym narzędziem służącym kooperacji międzynarodowej. Jego celem jest rozwój współpracy europejskiego sektora audiowizualnego z pozostałymi krajami świata poprzez współfinansowanie międzynarodowych koprodukcji.

Kraków będący miastem o silnym potencjale audiowizualnym, konsekwentnie od lat stawia na rozwój przemysłu kreatywnego, tworzy kolejny nowoczesny projekt w skali Polski: Międzynarodowy Fundusz Filmowy. Powołanie nowego Funduszu jest kolejnym etapem rozwoju działalności Krakow Film Commission, dzięki czemu wzmocniona zostanie pozycja Krakowa na rynku produkcji filmowej zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Celem Konkursu realizowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie jest współfinansowanie międzynarodowych koprodukcji przeznaczonych przede wszystkim do dystrybucji kinowej i rozwój współpracy europejskiego sektora audiowizualnego z pozostałymi krajami.

Warunkiem aplikowania do Konkursu jest powiązanie produkcji z Krakowem poprzez tematykę, twórców, a przede wszystkim przez miejsce realizacji filmu oraz udział przynajmniej dwóch producentów z różnych krajów.

Wsparcie produkcji filmowej zgodnie z Regulaminem Konkursu ma formę wkładu finansowego na rzecz wnioskodawcy. Przyznany wkład finansowy wyrażony jest w kwocie brutto. Wydatkowanie wkładu musi mieć miejsce na terenie Miasta Krakowa.
Projekt aplikujący o dofinansowanie podlegać będzie ocenie ekspertów wchodzących w skład Rady Programowej według następujących kryteriów:
• walorów artystycznych projektu;
• walorów poznawczych i estetycznych projektu, ich znaczenia dla utrwalenia pozytywnego wizerunku Krakowa;
• wysokości kwoty wydatkowanej na terenie Krakowa;
• wykorzystania plenerów charakterystycznych dla Krakowa;
• powiązania produkcji z Krakowem poprzez tematykę, twórców, a przede wszystkim miejsce realizacji filmu;
• spodziewanego wpływu na rozwój współpracy europejskiego sektora audiowizualnego z pozostałymi krajami świata;
• spodziewanego efektu ekonomicznego projektu;
• atrakcyjności projektu, w szczególności pod kątem możliwego zainteresowania widowni kinowej i telewizyjnej;
• sposobu dystrybucji filmu, w szczególności z uwzględnieniem dystrybucji zagranicznej;
• dotychczasowego dorobku wnioskodawcy i reżysera, w tym rezultatów artystycznych i ekonomicznych poprzednich produkcji;
• udziału dwóch koproducentów z dwóch różnych krajów świata, przy czym preferowane będą koprodukcje, w które zaangażowani są: jeden koproducent z kraju uczestniczącego w programie MEDIA Kreatywna Europa oraz jeden koproducent z kraju niebędącego członkiem Eurimages.

Wnioski oceniane będą przez Radę Programową powołaną przez Kierownika Generalnego ds. Produkcji Filmowych Krakow Film Commission. W tegorocznej edycji Radę Programową reprezentować będzie do trzech ekspertów. Wśród nich zasiądzie m.in. Anna Trzebiatowska, Dyrektor Artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego PKO OffCamera.

Anna Trzebiatowska - absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Digital Culture and Technology londyńskiego King’s College. Pracowała w dziale produkcji programów dokumentalnych BBC Storyville, BBC Arena i British Museum. Od roku 2008 jest dyrektorem artystycznym krakowskiego festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera. W roku 2012 wyprodukowała film amerykańskiego reżysera, Dana Sallitta, "The Unspeakable Act", który prezentowany był później na światowych festiwalach m.in. w Sarasocie, Rotterdamie i Wiedniu. W styczniu 2014 była jurorką w konkursie filmów krótkich festiwalu Sundance.

Krakowskie Biuro Festiwalowe obok powołanego w 2009 roku Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie jest operatorem także nowopowstałego Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie.

UWAGA: Nabór trwa do 25 maja br. Regulamin Konkursu oraz Wniosek znajdują się tutaj.