• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

VIDEOGALERIE, 29 maja o godz. 22.05

13:03, 28.04.2011
VIDEOGALERIE, 29 maja o godz. 22.05 W TVP Kultura kontynuujemy cykl VIDEOGALERIE. Zapraszamy od 8 maja w każdą niedzielę po 22.00 Po raz pierwszy w telewizji publicznej pokażemy tak szeroki przegląd prac artystów zajmujących się sztuką wideo. Postaramy się przybliżyć Państwu sztukę wideo z polskich galerii i sylwetki związanych z nimi artystów.

W TVP Kultura kontynuujemy cykl VIDEOGALERIE. Zapraszamy od 8 maja w każdą niedzielę po 22.00 Po raz pierwszy w telewizji publicznej pokażemy tak szeroki przegląd prac artystów zajmujących się sztuką wideo. Postaramy się przybliżyć Państwu sztukę wideo z polskich galerii i sylwetki związanych z nimi artystów.

Pia Borg - „Palimpsest” (fot. Galeria Szara)
Pia Borg - „Palimpsest” (fot. Galeria Szara)

Podziel się:   Więcej
W najbliższych odcinkach zaprezentujemy artystów związanych z cieszyńską Galerią „Szarą”, która jest miejscem niezależnym i niekomercyjnym działającym obecnie przy Fundacji Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej”. Pokazuje i promuje głównie młodych artystów. Istotną rolą galerii jest konfrontowanie, eksploracja sztuki Polski, Czech i Słowacji oraz bycie „łącznikiem” pomiędzy artystami i instytucjami kultury z tych krajów. Ważnym elementem jest również organizacja koncertów oraz edukacja w formie wykładów, warsztatów i konferencji. Galeria wydaje tradycyjne katalogi, ale także wydawnictwa multimedialne. Prowadzi Magazyn Szarej - centrum informacyjne skupiające się na europejskiej kulturze i sztuce współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Czech, w którego skład wchodzą multimedialna czytelnia działająca przy galerii Szara oraz internetowy portal informacyjny (z bogatą bazą informacji o artystach).

Galeria została założona w 2002 roku w Cieszynie, przez Joannę Wowrzeczkę, Tomasza Swobodę i Agnieszkę Sojkę-Swobodę z pomocą studentów Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie, jako oddział Stowarzyszenia Kulturalnego „Kontur”. Od 2005 roku kuratorami, opiekunami i prowadzącymi galerię są Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic.

Motyw przewodni najbliższego odcinka, zaplanowanego na 29 maja, to performatywność przed kamerą. Wyemitujemy następujące filmy:

100 kilo ziemniaków na perkusję - Adama Witkowskiego
All I need is love - Łukasza Gronowskiego
Sędzia boczny - Artura Grabowskiego
Turbo shut up Armagedon - Jakuba Adameca
BNNT Emisja – Zapis - BNNT (Konrad Smoleński, Daniel Szwed)

W następnym odcinku (5 czerwca o 22.00) będzie można zobaczyć następujące video:

Diament - Ani Witkowskiej
Our lady's forever - Anny Konik
Room no. 6 - Terezy Severovej
Palimpsest - Pii Borg