Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego 2016

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Skrzypkowie na start

11:27, 05.10.2016
Skrzypkowie na start

Maxim Vengerov (fot. PAP)
Maxim Vengerov (fot. PAP)

Podziel się:   Więcej
W tym roku zgłosiła się do niego rekordowa liczba ponad 250 muzyków z 40 krajów. Wszystkich osobiście przesłuchiwał przewodniczący jury, znakomity skrzypek i dyrygent rosyjski Maxim Vengerov. Preselekcje odbywały się w Toronto, Gdańsku, Interlaken (Szwajcaria) i Tokio.

Najliczniejsza jest grupa polska licząca 10 osób, na drugim miejscu znajduje się japońska z 9 reprezentantami. Sześcioro skrzypków przyjedzie z Rosji, czworo z USA, po troje z Korei Południowej i Francji.

Vengerov, oceniając skrzypków w tegorocznym konkursie, miał ich podzielić na trzy grupy: muzyków dojrzałych, którzy będą walczyć o palmę pierwszeństwa, takich, którym niedaleko jest do tego stopnia zaawansowania, oraz talenty, którym trzeba „dać kopa”, żeby poczuli, że mają przed sobą szansę.

Maxim Vengerov jest również autorem koncepcji programowej XV Konkursu im. Wieniawskiego. Dwa pierwsze etapy (9-12 oraz 13-15 października) wypełnią wirtuozowskie kompozycje na skrzypce solo oraz na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu (wśród nich utwory patrona konkursu); w trzecim etapie (16-18 października) młodzi artyści zagrają z Orkiestrą Kameralna Polskiego Radia Amadeus, a w finale (22-23 października) wybrane przez uczestników koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Cały konkurs można oglądać w TVP Kultura i na stronie wieniawski2016.tvp.pl