Moto

5W30 z 5W40? Kierowcy pytają o mieszanie olejów w aucie

Oleje silnikowe można ze sobą mieszać pod pewnymi warunkami (fot. shutterstock.com)
Oleje silnikowe można ze sobą mieszać pod pewnymi warunkami (fot. shutterstock.com)
podpis źródła zdjęcia

Mieszanie różnych rodzajów olejów silnikowych to temat, który regularnie powraca w dyskusjach między kierowcami. Szczególnie istotny staje się w sytuacjach awaryjnych, gdy podczas dłuższej trasy pojawia się konieczność uzupełnienia poziomu oleju, a nie mamy dostępu do dokładnie tego samego produktu, którego używamy na co dzień. Choć teoretycznie mieszanie olejów jest możliwe, należy przestrzegać ściśle określonych zasad, by nie doprowadzić do kosztownego uszkodzenia silnika.

Podstawowe zasady mieszania olejów - na co zwrócić uwagę?

Fundamentalną regułą jest zachowanie zgodności typu oleju - mineralny można łączyć wyłącznie z mineralnym, półsyntetyczny z półsyntetycznym, a syntetyczny z syntetycznym. Kluczowe znaczenie ma również zachowanie tej samej klasy lepkości oleju. W praktyce oznacza to, że jeśli używamy oleju o oznaczeniu 5W30, powinniśmy dolewać olej o identycznych parametrach. Wyjątkowo można zastosować olej o nieznacznie różniącej się lepkości (np. 5W40), jednak należy pamiętać, że taka mieszanka przyjmuje zawsze parametry gorszego z użytych olejów. W przypadku dolania oleju o znacząco odmiennych parametrach może dojść do pogorszenia właściwości mieszanki smarnej oraz stabilności termicznej silnika, co nieuchronnie prowadzi do przyspieszonej akumulacji osadów i może skutkować poważnymi awariami.


Warto podkreślić, że marka oleju ma drugorzędne znaczenie, ponieważ większość renomowanych producentów stosuje zbliżone technologie. Najistotniejsze jest zachowanie identycznej jakości i lepkości jak w przypadku obecnie używanego środka smarnego. W sytuacjach awaryjnych, gdy nie ma możliwości zakupu zazwyczaj stosowanego oleju, dopuszczalne jest dolanie produktu innej marki, ale wyłącznie przy zachowaniu tych samych parametrów lepkości.


Przeczytaj także: O tym pamiętaj jadąc na narty do Włoch 

Nowoczesne oleje silnikowe - dlaczego warto stosować się do zaleceń producenta?

Współcześni producenci koncentrują się głównie na rozwoju olejów syntetycznych, które są systematycznie udoskonalane pod kątem wymagań nowoczesnych silników. Oleje te charakteryzują się znacznie lepszą stabilnością termiczną niż ich mineralne odpowiedniki, skuteczniej zmniejszają zużycie części silnika i opory tarcia, a także przyczyniają się do wymiernych oszczędności paliwa.


By uniknąć stresujących sytuacji związanych z doborem odpowiedniego oleju w nieoczekiwanych okolicznościach, zdecydowanie zaleca się wożenie ze sobą zapasu oleju aktualnie używanego w pojeździe. W przypadku gdy doszło już do wymieszania różnych olejów, należy jak najszybciej zaplanować wizytę w warsztacie w celu kompleksowej wymiany oleju, włącznie z dokładnym wymyciem układu smarowania i zastosowaniem środka zalecanego przez producenta pojazdu.


Przeczytaj także: Jak otworzyć zamarznięte drzwi?


Pamiętajmy również, że nawet regularne dolewanie właściwego oleju nie zastąpi jego okresowej wymiany. Podczas eksploatacji olej silnikowy traci swoje właściwości, a powstające w nim zanieczyszczenia mogą przyspieszać zużycie elementów silnika. Olej silnikowy nie tylko zapewnia smarowanie, ale też chłodzenie, czyszczenie i zapobiega korozji.  Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku nowoczesnych silników wyposażonych w systemy start-stop czy turbodoładowanie. Te jednostki są bardziej wrażliwe na jakość oleju i jego parametry. Niewłaściwy dobór oleju może doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki, która pracuje w ekstremalnie wysokich temperaturach i wymaga doskonałego smarowania.

Tomasz Sarnecki

Więcej na ten temat