• Wersja do druku
  • -AA+A

Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014

11:27, 24.10.2014

Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014
Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014

Podziel się:   Więcej

Festiwal oraz konkurs organizowany w ramach Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014, odbędzie się w dniach 24-26 październik 2014 r. w Warszawie, w Oranżerii Pałacu w Wilanowie.


W 2014 roku organizatorzy rozszerzyli formułę Festiwalu Filmów EMiGRA. Podstawą festiwalu pozostają filmy robione przez Polaków mieszkających za granicą oraz filmy o tematyce emigracyjnej niezależnie od narodowości ich twórców. Ważnym nowym elementem EMiGRY będą filmy realizowane przez imigrantów mieszkających w Polsce, o tym jak z ich punktu widzenia wygląda życie obcokrajowca w naszym kraju. Polska poprzez swoje geopolityczne położenie ma wyjątkową szansę stworzenia platformy współpracy filmowców ze Wschodu i Zachodu. Ze względu na aktualną sytuację dyplomatyczną w tegorocznej edycji festiwalu, szczególna uwaga poświęcona będzie Ukrainie.


Podczas uroczystości otwarcia festiwalu pokazany zostanie  dokument zrealizowany przez młodą ekipę Kuriera Galicyjskiego - "Rewolucja godności". Nie zabraknie też filmów z Białorusi i Ameryki Południowej oraz z krajów "typowo emigracyjnych" - Niemiec i Wielkiej Brytanii. To właśnie z Niemiec wyemitowane będą  dwa filmy fabularne - komedia "Allemanya" - w reżyserii Yasemin Şamdereli oraz poetycka fabuła "Na krawędzi nieba" - w reżyserii Fatiha Akina z udziałem dwóch aktorek polskiego pochodzenia Hanny Schygulli i Patrycji Ziółkowskiej.


EMiGRA to spotkanie Polaków ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską. Specjalnym gościem festiwalu będzie Katy Carr - angielska piosenkarka, która 5 lat temu odkryła swoje polskie korzenie i postanowiła śpiewać o polskiej historii. 


W ramach Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA 2014 organizowane są konkursy filmów dokumentalnych i zrobionych aparatem komórkowym. Do 30 września 2014 organizatorzy czekają na zgłoszenia wszystkich, którzy chcieliby pokazać swój film o szeroko pojętej tematyce emigracyjnej na specjalnym pokazie w sobotę 25 października 2014 w Warszawie.


Na tegoroczną EMiGRĘ przyjmowane są filmy dokumentalne, reportaże i etiudy do 30 minut. Zgłaszanie filmów można dokonywać drogą mailową w formatach MP4 albo poprzez podanie linku filmu na youtube i vimeo na mail: konkurs@emigra.com.pl, lub bezpośrednio przesyłając DVD z dopiskiem - Konkurs EMiGRA - na adres: Fundacja W-Z ul. St. Kostki Potockiego 10/16 02-958 Warszaw.