13.02.2012, 22:00

 
 
 
...
 
 
zamknij [x]

Wiadomość została wysłana.

 
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
Masz kłopoty z odtwarzaniem?
Pomoc

W dzisiejszym programie o tym, że jest drogo, a będzie jeszcze drożej! Sprawdzimy dlaczego w koszyku z zakupami coraz mniej, a rachunek ten sam! Od początku roku ceny w Polskich sklepach ciągle rosną- średnio o ponad 4 procent. Analitycy już mówią, średnia inflacja będzie wyższa niż ta zakładana w budżecie. Za co zapłacimy więcej, a co będziemy mogli kupić taniej?

Sprawdzimy też dlaczego demografowie w Polsce kręcą głową, a w Wielkiej Brytanii zacierają ręce. A całe zamieszanie dzieje się za sprawą Polek. Nad Wisłą - od lat utrzymuje się niż demograficzny, a nad Tamizą? Najnowsze dane pokazują zupełnie odmienny trend: w minionym 2011 roku co trzydziesty ósmy brytyjski noworodek przyszedł na świat w polskiej rodzinie. O tym temacie porozmawiamy także z Naszym gościem. W dzisiejszej rozmowie Polonii 24 profesor Krystyna Iglicka, demograf z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Powiemy także o studentach, którzy wyprzedzili naukowców. Pierwszy polski satelita – skonstruowany przez studentów – został wystrzelony dziś w przestrzeń kosmiczną. O godzinie 11.00 polskiego czasu, na rakiecie Vega, z kosmodromu Kourou (Kuru) w Gujanie Francuskiej PW-Sat trafił na orbitę okołoziemską. Poleciał tam głównie po to, by się spalić, studenci chcą w ten sposób przetestować system deorbitacji, a więc samozniszczenia. Jeśli ta nowatorska technologia okaże się skuteczna, w przyszłości może być wykorzystywana w innych obiektach wysyłanych w kosmos i zapobiec gromadzeniu się kosmicznych śmieci.

Zajmiemy się także planem Współpracy z Polonią i Polakami za granicą na 2012 rok, który przygotowało Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Projekt zakłada między innymi bezstronność w podziale środków finansowych na cele związane z Polonią, skuteczne gospodarowanie pieniędzmi, oraz działanie na rzecz praw mniejszości narodowych. A o tym wszystkim w rozmowie z Maciejem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią Ministerstwa Spraw Zagranicznych.