Pogoda.pl

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Tam gdzie deszczu jest jak na lekarstwo…

20:00, 12.02.2013
Tam gdzie deszczu jest jak na lekarstwo… Czy wiecie, że jest na świecie miejsce gdzie deszcz potrafi nie padać całymi latami i przez ponad 300 dni w roku na niebie nie pojawiają się chmury? Brzmi niewiarygodnie, zupełnie jak namiastka raju!

Czy wiecie, że jest na świecie miejsce gdzie deszcz potrafi nie padać całymi latami i przez ponad 300 dni w roku na niebie nie pojawiają się chmury? Brzmi niewiarygodnie, zupełnie jak namiastka raju!

Arica - miasto wiecznej wiosny
Arica - miasto wiecznej wiosny

Podziel się:   Więcej
Chociaż opis tego miejsca początkowo brzmi jak marzenie wielu z nas, ono naprawdę istnieje. Jest to miasto Arica, a znajdziemy je na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej, w północnym Chile. Arica nazywana jest również „miastem wiecznej wiosny”. Niemal przez cały rok na niebie nie dostrzeżemy żadnej, nawet najmniejszej chmury. Na podstawie obserwacji ponad 60-letniej serii danych pochodzących z miejscowej stacji meteorologicznej dowiemy się, że średnia, roczna suma opadów wynosi tam zaledwie 0,8 litra na metr kwadratowy! Dla porównania, taka ilość deszczu spada podczas jednodniowej mżawki. 4 lipca 2012 roku spadło tam 3 litry deszczu na metr kwadratowy. To więcej niż wynosi norma wieloletnia, ale właśnie rozpoczęły się lata mokre, pada wtedy nieco częściej i więcej. Sezony suche mogą natomiast trwać nawet kilkanaście lat. Między październikiem 1903 roku, a styczniem 1918 nie spadła ani jedna kropla! Nigdzie na świecie nie odnotowano tak długiego okresu bez deszczu. Przyczyną tak suchego klimatu jest zimny Prąd Peruwiański, który powoduje wysuszanie i ochładzanie klimatu wybrzeża, przyczyniając się do pustynnienia (np. pustynia Atacama). Dokładnie wzdłuż tego samego wybrzeża leży „miasto wiecznej wiosny”…