• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

O Wiadomościach

10:40, 21.05.2012
O Wiadomościach Nasza historia zaczęła się o 19.30 18 listopada 1989 r.

Nasza historia zaczęła się o 19.30 18 listopada 1989 r.

Wiadomości to najpopularniejszy program informacyjny TVP
Wiadomości to najpopularniejszy program informacyjny TVP

Podziel się:   Więcej

Wiadomości w naszym nowym dzienniku będą dobre albo, złe oby tych ostatnich jak najmniej, ale zawsze prawdziwe - te słowa wypowiedziane tuż po 19.30 w sobotni listopadowy wieczór przez Wojciecha Reszczyńskiego rozpoczęły nową epokę w historii telewizyjnych programów informacyjnych. Tak jak 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm, wybrano rząd Tadeusza Mazowieckiego - tak 18 listopada 1989 skończyła się epoka propagandy. Zamiast Dziennika Telewizyjnego - rzeczowa i obiektywna informacja Wiadomości.

Symbolem tej przemiany była zaprojektowana przez znanego plastyka Andrzeja Pągowskiego czołówka naszego programu - składająca się z dwóch V litera W. V jak victory, ten sam znak, jakim Tadeusz Mazowiecki skierował do posłów, gdy w Sejmie obejmował tekę premiera. Te dwa zwycięskie V można będzie zawsze odnaleźć w każdym przez ostatnie 20 lat zmieniającym się logo Wiadomości.

Zawsze blisko widza, jego problemów, radości i smutków, w dniach narodowej dumy gdy wstępowaliśmy do NATO i U nii Europejskiej, jak i w dniach narodowej żałoby po śmierci Jana Pawła II i po katastrofie smoleńskiej. Historia Wiadomości jest odzwierciedleniem ponad dwudziestu lat historii Wolnej Polski, jej i naszych wzlotów i upadków. Zawsze też staraliśmy się być tam, gdzie nie było inni, naszą ambicją było i jest dotrzeć na miejsce wydarzeń przed konkurencją, pokazać to, czego nie pokażą inni.

Za “bycie po ich stronie” widzowie odpłacali dziennikarzom Wiadomości uznaniem i wielokrotnymi nagrodami. Twarze Wiadomości zdobyły 12 Wiktorów (Tomasz Lis, Waldemar Milewicz, Mariusz Max Kolonko, Jolanta Pieńkowska, Kamil Durczok, Piotr Kraśko, Krzysztof Ziemiec); 7 Telekamer (Kamil Durczok, Jolanta Pieńkowska, Krzysztof Ziemiec) znaczące w środowisku mediów tytuły Dziennikarza Roku (Tomasz Lis, Kamil Durczok, Waldemar Milewicz). Przez redakcję Wiadomości przeszło wielu znanych dziś dziennikarzy, także stacji komercyjnych. Wiadomości stały się też prawdziwą kuźnią kadr polskiego dziennikarstwa telewizyjnego.

Pierwsze Wiadomości były niemal ascetyczne w formie. W miarę upływu lat, rozwoju technik i technologii telewizyjnych, stawaliśmy się coraz bardziej nowocześni w sposobie przekazywania informacji. Obecność w najbardziej dynamicznie rozwijającym się medium naszych czasów - internecie - stała się dla nas oczywistością.

 Początek pierwszych Wiadomości do obejrzenia tutaj http://www.tvp.pl/vod/archiwa/archiwizja/20-lat-wiadomosci/wideo/tak-wystartowaly-wiadomosci/4293638

 A tutaj także kilka innych materiałów wideo z naszego archiwum http://www.tvp.pl/vod/archiwa/archiwizja/20-lat-wiadomosci/wideo

Twarze wiadomości
Napisz do nas