• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Sokoły wędrowne z elektrowni Bełchatów będą miały nowy dom

15:17, 22.02.2020
  asz;   pap
Sokoły wędrowne z elektrowni Bełchatów będą miały nowy dom

Młody sokół, mieszkaniec komina w Bełchatowie (fot. PGE)
Młody sokół, mieszkaniec komina w Bełchatowie (fot. PGE)

Podziel się:   Więcej
Będąca pod ochroną para ptaków w ubiegłym roku zagnieździła się w Elektrowni Bełchatów na wysokiej galerii nawęglania jednego z bloków energetycznych. Na trudno dostępnej konstrukcji przemysłowej drapieżniki zaadaptowały sobie na gniazdo miejsce po gołębiach. Tam też przyszedł na świat ich potomek.

- Pojawienie się tak rzadkiego gatunku ptaków było dla nas niecodziennym wydarzeniem. Obecność sokołów wędrownych w największej polskiej elektrowni jest potwierdzeniem, że te szczególne ptaki czują się u nas bardzo dobrze - podkreślił prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Robert Ostrowski.

Jak dodał, chcąc jeszcze lepiej zadbać o wyjątkowych lokatorów, podjęto decyzję o stworzeniu im przytulnego i komfortowego domku z pięknym widokiem na okolicę.

Zadania wybudowania nowego gniazda podjęli się ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Będzie to drewniana budka zamontowana na dachu jednego z bloków energetycznych, z podłogą z piasku i podestem przypominającym pas startowy przed wejściem do gniazda. Nowe siedlisko będzie monitorowane przez ornitologów, szczególnie w okresie lęgowym.

Eksperci zwracają uwagę, że nazwa sokół wędrowny może być myląca, bowiem w naszej strefie klimatycznej ten gatunek ptaków znajduje swój rewir, w którym osiedla się na stałe. Migrują jedynie młode osobniki, szukając swojego miejsca do życia.

Jeszcze 20 lat temu w Polsce nie było ani jednego ptaka tego gatunku. Dzisiaj na terenie całego kraju można już znaleźć ok. 40 gniazd sokołów wędrownych, w tym ok. 20 na obiektach przemysłowych.
źródło: pap