• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Koronawirus w Polsce: kontrole na granicach mogą obowiązywać dłużej

09:59, 27.03.2020
  am;   PAP
Koronawirus w Polsce: kontrole na granicach mogą obowiązywać dłużej

Rząd zdecydował o przywróceniu kontroli na granicach (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Rząd zdecydował o przywróceniu kontroli na granicach (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Podziel się:   Więcej
W związku z epidemią koronawirusa rząd zdecydował o przywróceniu kontroli na granicach i ograniczeniu możliwości wjazdu do Polski przez obcokrajowców. Ponadto ograniczona została swoboda przemieszczania się, z wyjątkiem dojazdu do pracy, załatwiania niezbędnych życiowych spraw i wprowadzony całkowity zakaz zgromadzeń, imprez, spotkań, chyba że z najbliższymi.- Wszyscy liczymy, że kwarantanna narodowa przyniesie efekty i pod koniec kwietnia wrócimy do normalnego funkcjonowania - powiedział Müller w TVP1. Dopytywany, jak będzie wyglądała ta normalność po epidemii koronawirusa, stwierdził, że „w sensie globalnym zderzymy się z kryzysem gospodarczym, nie wiadomo jeszcze na jaką skalę”.


- Druga rzecz, że będziemy musieli przez najbliższe miesiące, a najlepiej zawsze, trzymać rygory sanitarne. One są bardzo ważne, bo decydują, czy choroba się rozprzestrzenia, nie tylko ta - zauważył.

Przypomniał, że obecnie granice są zamknięte, co pozwala Polsce zachować duży rygor sanitarny.

- Obawiam się, że ten rygor graniczny będzie obowiązywał jeszcze przez dłuższy czas, bo nawet jeśli u nas te ograniczenia dadzą dobry efekt, to duży napływ osób z zagranicy bez kontroli spowodowałby powrót choroby. Myślę więc, że perspektywa kontroli sanitarnej, w szczególności na granicach jest nieco dłuższa - zaznaczył.

Od 15 marca granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, z wyjątkiem m.in. osób, które są małżonkami albo dziećmi obywateli RP lub pozostają pod stałą opieką obywateli RP. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
źródło: PAP