zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

Spółki komandytowe objęte podatkiem CIT

15:52, 06.08.2013;   autor: pw;   źródło: PAP
Zmiany ograniczono do spółek komandytowo-akcyjnych i spółek komandytowych. Pierwotny projekt przygotowany przez resort finansów przewidywał znacznie szerszy zakres zmian – poinformowano w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Obecnie dochody takich spółek (nieposiadających osobowości prawnej) nie podlegają opodatkowaniu na poziomie spółki. Opodatkowany jest jedynie dochód wspólników takich spółek. Zmiana w systemie opodatkowania oznacza, że spółki te będą - podobnie jak to ma miejsce w innych krajach - płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Służby prasowe rządu wyjaśniły, że konsekwencją nadania spółkom komandytowo-akcyjnym podmiotowości w zakresie CIT jest wprowadzenie dwóch poziomów opodatkowania dochodu wypracowanego przez nie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pozostałych spółek podatników podatku CIT, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej.

Projekt zakłada, że wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej (akcjonariusz i komplementariusz) będą opodatkowani od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z uczestnictwa w zysku spółki. W przypadku wypłaty zysku na rzecz komplementariusza - będzie on miał prawo do odliczenia od podatku naliczonego od wypłat z zysku kwoty podatku zapłaconego przez SKA od własnych dochodów w części, w jakiej zapłacony przez SKA podatek ekonomicznie obniżał wypłacony mu zysk spółki.

CIR poinformowało też, że nowe przepisy przewidują także przyznanie podmiotowości prawno-podatkowej spółce komandytowej, co oznacza, że sytuacja jej wspólników zostanie zrównana z sytuacją wspólników SKA. Według CIR wprowadzone przepisy mają zapewnić większą sprawiedliwość podatkową w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz uszczelnić system podatkowy.
Przychody z prywatyzacji

We wtorek poinformowano też, że na koniec czerwca przychody z prywatyzacji wyniosły 1,874 mld zł, w tym 1,720 mld zł z prywatyzacji giełdowej, a 153,572 mln zł z branżowej. Tak wynika z informacji MSP przedstawionej rządowi. W budżecie na 2013 r. przychody z prywatyzacji zaplanowano na 5 mld zł.

Jak wynika z informacji o realizacji „Planu prywatyzacji na lata 2012-2013”, od stycznia do czerwca br. zrealizowano łącznie 129 projektów prywatyzacyjnych, co przyniosło 1,874 mld zł przychodu. Centrum Informacyjne Rządu wskazało we komunikacie, że plan był realizowany dzięki prywatyzacji branżowej, giełdowej, komunalizacji, a także poprzez wniesienie udziałów Skarbu Państwa na podwyższenie kapitału zakładowego innego podmiotu z jego udziałem.

„Przekształceniami własnościowymi objęto 107 podmiotów. Sukcesem zakończyły się projekty dotyczące 51 spółek z udziałem Skarbu Państwa” - poinformowało CIR.

Z informacji ministerstwa skarbu wynika, że dla 41 spółek zawarto umowy prywatyzacyjne w ramach prywatyzacji branżowej, akcje czterech zostały sprzedane na giełdzie, pięć spółek zostało skomunalizowanych, a w jednej podwyższono kapitał zakładowy.

Według stanu na poniedziałek 5 sierpnia, zbyto udziały Skarbu Państwa w 60 spółkach, a przychody z prywatyzacji wyniosły 1,888 mld zł.

Co z ustawą o IPN?

Rząd zarekomendował również projekt noweli ustawy o IPN - dotyczący konkursów na finansowanie badań naukowych nad najnowszą historią Polski - do dalszych prac legislacyjnych. Wyraził jednak kilka zastrzeżeń do treści projektu.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
03-06-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych