Strona główna » Sąd oddalił pozew Polski Razem przeciwko Rostowskiemu
 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Sąd oddalił pozew Polski Razem przeciwko Rostowskiemu

16:02, 05.05.2014
  rumi;   PAP
Sąd oddalił pozew Polski Razem przeciwko Rostowskiemu B. minister finansów Jacek Rostowski (PO) nie musi prostować swojej wypowiedzi ws. spotu z okazji 10-lecia obecności Polski w UE - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddalił tym samym pozew Polski Razem, złożony w trybie wyborczym.
Komitet wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina złożył 30 kwietnia pozew w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi PO w eurowyborach Jackowi Rostowskiemu w związku z jego wypowiedzią dotyczącą sfinansowania spotu „10 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Chodzi o wypowiedź w RMF FM, w której Rostowski na pytanie, czy nie niepokoi go swoboda, z jaką rząd wydaje pieniądze na kolejne reklamówki, odpowiada: „Nie, to jest wymóg Unii Europejskiej”. W dalszej części rozmowy Rostowski przekonuje, że „sam spot był zupełnie w normach - siedemset kilkadziesiąt tysięcy złotych - reszta to są koszty emisji”.

W pozwie skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie komitet wyborczy Polski Razem zwrócił się o zakazanie Rostowskiemu rozpowszechniania informacji, jakoby sfinansowanie produkcji i emisji filmu promocyjnego stanowiło wymóg nałożony na Polskę przez prawo lub instytucje UE. Ponadto Polska Razem domaga się sprostowania tej informacji.

Premier Donald Tusk pod koniec kwietnia zaprezentował spot, w którym pokazano, jak zmieniła się Polska po wejściu do UE. Film kończy się hasłem – „10 lat świetlnych”, wykorzystano w nim m.in. piosenkę Beatlesów „Hey Jude”. Filmik w internecie obejrzało ponad 295 tys. osób. Koszt produkcji i emisji filmu to 7,1 mln zł, na co składają się koszt produkcji spotu: 922,8 tys. zł i koszt czasu antenowego: 6,2 mln zł.
źródło: PAP