Strona główna » 8 maja – rocznica zakończenia II wojny światowej
 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

8 maja – rocznica zakończenia II wojny światowej

07:59, 08.05.2014
  kapi;   IAR
8 maja – rocznica zakończenia II wojny światowej Cała Europa – w tym i Polska – świętuje dziś 69. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jednak według obowiązującego w naszym kraju prawa, Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności powinniśmy obchodzić 9 maja, a to za sprawą dekretu Krajowej Rady Narodowej kierowanej przez Bolesława Bieruta. Rada – podobnie jak w Związku Radzieckim – przyjęła, że Polacy będą świętowali zwycięstwo nad Trzecią Rzeszą i wyzwolenie przez Armię Czerwoną 9 maja.

Cała Europa – w tym i Polska – świętuje dziś 69. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jednak według obowiązującego w naszym kraju prawa, Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności powinniśmy obchodzić 9 maja, a to za sprawą dekretu Krajowej Rady Narodowej kierowanej przez Bolesława Bieruta. Rada – podobnie jak w Związku Radzieckim – przyjęła, że Polacy będą świętowali zwycięstwo nad Trzecią Rzeszą i wyzwolenie przez Armię Czerwoną 9 maja.

Churchill, Roosevelt, Stalin na konferencji w Jałcie (fot. Wikimedia Commons)
Churchill, Roosevelt, Stalin na konferencji w Jałcie (fot. Wikimedia Commons)

Podziel się:   Więcej
Dyrektor Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Zawistowski podkreśla, że obowiązujący wciąż dekret Bierut jest paradoksem. Nie dość, że 8 maja obchodzimy nie Dzień Zwycięstwa, ale dzień zakończenia wojny, to jeszcze dochodzi do tego fakt, że ani 8, ani 9 maja Armia Czerwona wolności Polsce nie przyniosła. – Po zakończeniu wojny pół Polski znalazło się w granicach Związku Radzieckiego – dodaje doktor Zawistowski.

Andrzej Zawistowski przypomina, że 9 maja do dziś w Rosji obchodzony jest jako zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, a nie w drugiej wojnie światowej, a sowieci zdecydowali się na zmianę dat, by odróżnić się od krajów zachodniej Europy.

Doktor Zawistowski wyjaśnia, że dla Polski 8 maja 1945 roku, kiedy Niemcy podpisały bezwarunkowy akt kapitulacji, nie oznaczał wolności. – 11 listopada to dzień, w którym odzyskaliśmy wolność i mogliśmy o sobie stanowić, 8 maja oznaczał dla milionów Polaków początek nowej okupacji komunistów, która trwała przez kolejnych 45 lat – tłumaczy historyk.

Polska po zakończeniu działań wojennych na mocy ustaleń na konferencji w Jałcie między Churchillem, Rooseveltem i Stalinem znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Na rzecz Związku Radzieckiego utraciliśmy znaczną część wschodnich terenów, zamieszkanych przez kilka milionów Polaków. Ponadto do 1989 roku w Polsce władzę sprawowali komuniści, którzy byli zależni od Moskwy.
źródło: IAR