• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Jabłko ładne, jabłko tanie

12:08, 16.07.2014
Jabłko ładne, jabłko tanie Sandomierscy sadownicy przygotowują się do tegorocznych zbiorów jabłek. Na razie owoce dojrzewają. W sadach jest ich dużo. Nie wiadomo jednak czy jabłka zostaną sprzedane, bo producenci w ostatnim czasie mieli duży kłopot z ich zbytem.

Sandomierscy sadownicy przygotowują się do tegorocznych zbiorów jabłek. Na razie owoce dojrzewają. W sadach jest ich dużo. Nie wiadomo jednak czy jabłka zostaną sprzedane, bo producenci w ostatnim czasie mieli duży kłopot z ich zbytem.

Jabłko ładne, jabłko tanie
Jabłko ładne, jabłko tanie

Podziel się:   Więcej
Sadownicy przyznają, że obawiają się niskiej ceny, bo na razie wszystkie owoce miękkie są bardzo tanie. A to, jak mówią eksperci zła prognoza dla producentów jabłek. Grzegorz Kiciński z Łukawy na Sandomierszczyźnie uprawia 12 hektarów sadów jabłkowych. Jak mówi jest zadowolony, bo owoców na jabłoniach jest dużo. Ale nie ukrywa, że aby osiągnąć dobre zbiory musiał włożyć dużo pracy i zainwestować w nowe rozwiązania – po to, by owoce były dobrze nasłonecznione i by było ich jak najwięcej na drzewie. Z tym, jak mówi Mateusz Surowiec z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu, w sandomierskich sadach nie powinno być problemów. – Teraz jest duży przyrost zawiązków, jabłka już wyglądają atrakcyjnie – mówi Surowiec. Mimo tego, sadownicy z niepokojem patrzą w przyszłość. – Jabłek deserowych będzie mniej, ale cena myślę też będzie mniejsza, niż w tamtym roku – mówi Grzegorz Kiciński. Wojciech Borzęcki z grupy producentów Sandomierski Sad przyznaje, że ten rok nie zaczął się dobrze dla producentów owoców; cena za kilogram jabłka przemysłowego spadła do 10 groszy za kilogram, a to nie rokuje dobrze. Dlatego grupy producentów już teraz szukają nowych rynków zbytu poza Rosją, licząc na dobrą i atrakcyjną cenę. Sandomierszczyzna jest drugim w kraju producentem owoców, po rejonie grójecko-wareckim na Mazowszu. Szacuje się, że około 150 tysięcy ton jabłek z sandomierskich sadów było eksportowanych w ostatnim czasie poza granice Unii Europejskiej.