• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Podlaskie

Dochody samorządów

16:41, 17.08.2021
  Obiektyw TVP3 Białystok
Dochody samorządów

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
W Michałowie mieszka ponad trzy tysiące osób. Cała gmina ma około sześciu i pół tysiąca mieszkańców. Ci zapytani przez nas twierdzą, że mieszka się tu dobrze.

Miesięcznik „Wspólnota” opublikował ranking „Najbogatsze samorządy w 2020 roku". Liderem w naszym regionie - w kategorii miasteczek - jest Michałowo.

Gmina wykonanie niektórych zadań na przykład prac komunalnych zleca innym firmom, bądź organizacjom pozarządowym. To generuje oszczędności. Odłożone pieniądze umożliwiają samorządowi staranie się o pozyskiwanie środków zewnętrznych, a to zwiększa dochody.

Jak mówi Marek Nazarko, burmistrz Michałowa - Dochody naszej gminy w roku 17/18 - czyli dwa ostatnie lata poprzedniej kadencji były na poziomie 32 mln. Teraz mamy dochody gminy na poziomie 44 milionów.

Samorząd realizuje też programy mające na celu poprawę komfortu życia mieszkańców.

To też między innymi programy: droga do gospodarstwa, dwa tysiące ekstra, dopłaty do studni głębinowych, czy do doocieplenia mieszkań.

- Staramy się być gminą innowacyjną. Począwszy od gminy samowystarczalnej energetycznie - czyli biogazownia, klaster energetyczny, ciepłociąg. Jest to ewenementem w skali naszego województwa – dodaje Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.

Województwo podlaskie - zajmuje szóste miejsce w ogólnopolskim rankingu najbogatszych samorządów kraju. Według tego zestawienia na głowę każdego mieszkańca naszego regionu przypadało w ubiegłym roku ponad 315 złotych rocznie. Wśród powiatów - najbogatszy w regionie jest powiat wysokomazowiecki. Z gmin wiejskich - Mielnik.

W zestawieniu miast wojewódzkich Białystok zajął 14 miejsce, w kategorii miast na prawach powiatu Suwałki - 26 pozycję, a Łomża - 31.
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok