• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Sejny

Drogi rozwoju

18:24, 12.08.2021
  Obiektyw TVP3 Białystok
Drogi rozwoju

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
Powiat sejneński jest najmniejszym pod względem ludności powiatem w Polsce, ale nie znaczy to, że nie może się dynamicznie rozwijać. Najwyraźniej będzie to widać dzięki obowiązującej od 2023 roku nowej unijnej perspektywie finansowej, jednak już teraz rząd też uruchomił środki na ważne dla mieszkańców powiatu inwestycje.

Jak powiedział Krzysztof Jurgiel, euro poseł z Prawa i Sprawiedliwości - Ten rząd chce, aby małe miasta, gminy, żeby następował szybszy rozwój, wyrównanie poziomu życia do większych miast, czy jak mówi Pan premier, abyśmy zarabiali tyle, ile w Europie zarabiają ludzie.

Podczas konferencji „Możliwości rozwoju Powiatu Sejneńskiego” zorganizowanej z inicjatywy europosła Krzysztofa Jurgiela rozmawiano o historycznej szansie przed którą stoi powiat. Hala sportowa, dom socjalny czy trzy budowane już drogi, to dopiero początek wielkich zmian. Sejny uzyskały również pieniądze na uzbrojenie terenów inwestycyjnych.

- To miejsca pracy, to są potencjalni inwestorzy, a Sejny są w mojej ocenie bardzo dobrze położone, jeżeli jeszcze do tego dodamy drogę Szypliszki- Sejny zrobioną w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, to może być naprawdę duży impuls rozwojowy – powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Możliwości dofinansowania projektów inwestycyjnych w nowej perspektywie finansowej będą dużo większe. Tym bardziej, że w krajowym programie zapisane są środki dedykowane wyłącznie małym samorządom.

Samorządowcy nie kryli, że ich nadzieje na dofinansowanie są ogromne. W niektórych gminach połowa mieszkańców nie ma wodociągów.

W Sejnach rozmawiano też o finansowaniu rolnictwa i obszarów wiejskich. W nowej perspektywie finansowej przewidziano na ten cel 150 mld zł. To pieniądze przeznaczone głównie na rozwój małych miejscowości, ale również na rozwój małych, rodzinnych gospodarstw rolnych.
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok