• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Suwałki

Forum Biznesowe Pogranicza

17:16, 21.10.2021
  Obiektyw TVP3 Białystok
Forum Biznesowe Pogranicza

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
Nowa rzeczywistość po ponad półtora roku pandemii to nowe wyzwania w prowadzeniu biznesu, zarówno globalnie, jak i lokalnie. Tegoroczne V już Forum Biznesowe Pogranicza w Suwałkach jest okazją do przyjrzenia się zmianom, które dotknęły firmy. 

W Suwałkach zostało zaledwie około tysiąca pracowników z Ukrainy. Pandemia wyhamowała migrację zarobkową. Dla wielu Ukraińców była też pretekstem, by zostać w Suwałkach na stałe. 

Jak powiedział Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk - Bez pomocy pracowników ze Wschodu nasi przedsiębiorcy nie będą w stanie wykonywać zamówień , które dzisiaj otrzymują. Myślę, że tutaj powinniśmy walczyć o to, aby ci pracownicy tutaj w Suwałkach się pojawiali , żeby się tutaj dobrze czuli i chcieli do nas przyjeżdżać. 

Pracodawcy muszą też zadbać o miejscowych pracowników. Dowodem niedawne podwyżki dla części pracowników Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach. - W przypadku takiej grupy zawodowej jak kierowcy i operatorzy sprzętu ciężkiego typu koparki, ładowarki, takie rzeczy, no prywatni przedsiębiorcy oferują dwukrotność poborów, która jest w Zarządzie Dróg i Zieleni, w związku z tym wyjścia nie było – mówi Tomasz Drejer, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach.  

Chociaż początek pandemii zapowiadał trudne czasy w wielu branżach, to suwalscy przedsiębiorcy w zdecydowanej większości swoje wyniki uznają za dobre. Pojawił się nowy, rzadko spotykany wcześniej problem. - Odczuwamy nie tylko brak rąk do pracy, ale również brak komponentów. Niestety, no rynek jest mocno napompowany, dużo inwestycji jest realizowanych obecnie nie tylko w kraju ale i na świecie – powiedział Szymon Racis, prezes firmy developerskiej.

Pierwszego dnia Forum Biznesowego Pogranicza rozmawiano o transformacji energetycznej oraz obecności firm pogranicza na globalnym rynku. Drugiego dnia omawiany będzie wpływ zmian demograficznych na biznes oraz perspektywa cyfryzacji gospodarki. Organizatorami spotkania są Park Naukowo Technologiczny Polska-Wschód oraz suwalski samorząd.
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok