• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Praca

Jest dużo ofert. Latem pracy nie zabraknie

17:16, 15.07.2021
  Obiektyw TVP3 Białystok
Jest dużo ofert. Latem pracy nie zabraknie

Rynek pracy/fot. TVP3 Białystok
Rynek pracy/fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
Gospodarka złapała wiatr w żagle - twierdzą ekonomiści. Ich zdaniem, mamy do czynienia z tak zwanym efektem bazy, czyli nagłym wzrostem zapotrzebowania na pracowników. 

- Rozwijająca się gospodarka no potrzebuje pracowników. I to jest kolejna przyczyna, bo pamiętajmy jesteśmy dzisiaj jedną z najszybciej, a być może najszybciej rozwijającą się gospodarka w Unii Europejskiej – mówi Zbigniew Sulewski,ekonomista, Centrum im. Adama Smitha. 

Po koronawirusowej przerwie uruchamiają się kolejne branże. W Pdlaskiem nawet o kilkanaście procent wzrosła liczba ofert pracy - w porównaniu do ubiegłego roku. - Warto podkreślić, że wielu przedsiębiorców skorzystało ze wsparcia pomocowego w ramach tarczy – powiedziała Janina Mironowicz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. 

Część przedsiębiorców zachowała miejsca pracy i pomimo lockdawnu - rozwijała się. Bez wątpienia straciły branże: hotelarska i gastronomiczna - ale i tutaj obserwowany jest wzrost zatrudnienia. Poszukiwani są też nauczyciele, magazynierzy, kierowcy, operatorzy wózków widłowych czy kasjerzy. 

- Branża budowlana, to jest przetwórstwo, to jest też rolnictwo, gdzie w tej chwili jest sezon chociażby na prace sezonowe – dodaje Mironowicz. 

Zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy - o pracowników w naszym województwie nie jest łatwo. Dlatego pracodawcy stawiają na kadry zza wschodniej granicy. 

- Jeżeli przyjeżdża potencjalny pracownik z kraju, który jest o wiele biedniejszy od Polski, więc on siłą rzeczy zgodzi się pracować na gorszych warunkach niż pracownik polski – tłumaczy Sulewski. 

Co ciekawe, w Podlaskiem, więcej osób wyrejestrowuje się z urzędów pracy, niż do nich trafia. Stopa bezrobocia to obecnie 7,5 procent. Co oznacza, że mamy blisko trzydzieści sześć tysięcy osób bezrobotnych na blisko milion dwieście tysięcy mieszkańców województwa.
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok