• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Społeczne

Przedsiębiorcy czekają na rekompensaty

15:13, 22.09.2021
  Obiektyw TVP3 Białystok
Przedsiębiorcy czekają na rekompensaty

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
Nie wszyscy przedsiębiorcy z branż turystycznej i gastronomicznej z terenu objętego stanem wyjątkowym są zadowoleni z rekompensat zaproponowanych przez rząd. Jak mówi Bronisław Talkowski, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach, właściciel agroturystyki - Całkowicie stoimy. I w pełni się identyfikuję z tym, co ostatnio uchwalił Senat, ten wzrost oprocentowania, które ewentualnie moglibyśmy uzyskać. Jak dodaje Sławomir Droń, właściciel restauracji i wypożyczalni sprzętu turystycznego w Białowieży - To chodzi o konkretne nasze biznesy, to chodzi o konkretnych przedsiębiorców, to chodzi o konkretnych ludzi, którzy u nas pracują. To nie jest sprawa poglądów, światopoglądów, to jest sprawa tych ludzi.

Poprawki przegłosowane przez Senat rozszerzają grupy przedsiębiorców uprawnionych do ubiegania się o rekompensaty o branże: transportu turystycznego, kultury i rozrywki, handlu spożywczego i sprzedaży pamiątek. Senat chce też podniesienia wysokości rekompensat - z sześćdziesięciu pięciu do osiemdziesięciu procent średniego miesięcznego przychodu z trzech miesięcy letnich. Jak apeluje Robert Tyszkiewicz, poseł, Platforma Obywatelska - W głosowaniu przyszłotygodniowym poprzyjmy poprawki Senatu, przyjmijmy przyzwoitą i sprawiedliwą ustawę o rekompensatach. Z

Zdaniem posła Roberta Tyszkiewicza, zwiększenie wysokości rekompensat nie uszczupli budżetu państwa, a pieniądze, jakie rząd musiałby przeznaczyć dla przedsiębiorców wzrosną z siedmiu do dziesięciu milionów złotych.

Jak powiedział Tomasz Madras, wicewojewoda podlaski - Poprawki opozycji tak naprawdę pokazują, że opozycja nie wymyśla niczego nowego, nie proponuje rewolucji, a tak naprawdę mówi, że to, co rząd przygotował jest dobre. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości dodają, że uprawnieni przedsiębiorcy nie powinni mieć problemu z ustaleniem wysokości rekompensat. Jak dodaje Tomasz Madras - To są rekompensaty łatwe w ustaleniu i na takim poziomie, który jest po prostu sprawiedliwy. 

Przyjmowaniem wniosków o rekompensaty będzie zajmował się Urząd Wojewódzki. Procedura ich przyznawania ma być maksymalnie uproszczona.
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok