• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Podlaskie

Samorządy mogą składać wnioski o wsparcie inwestycji w ramach pilotażu rządowego programu Polski Ład

13:08, 07.07.2021
  PAP
Samorządy mogą składać wnioski o wsparcie inwestycji w ramach pilotażu rządowego programu Polski Ład

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
W skali kraju w pilotażu samorządy mogą się starać o łączną kwotę 20 mld zł, nie ma pul regionalnych. Mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 95 proc. inwestycji - poinformował na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Wnioski przyjmuje bank BGK, będzie dokonywał ich kwalifikacji i przekazywał do oceny komisji, którą utworzy premier - dodał wojewoda.

Cele programu to głównie pobudzenie aktywności inwestycyjnej samorządów, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, powstawanie nowych miejsc pracy, lepsze warunki życia obywateli, wsparcie zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z zasadami pilotażu, od 2 do 31 lipca każdy samorząd może złożyć 3 wnioski w tym jeden wniosek bez limitu kwoty, jeden do kwoty wsparcia 30 mln zł, jednej wniosek do kwoty 5 mln zł.

Radosław Kwiecień z zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podkreślał, że celem programu jest głównie zrównoważony rozwój. Ocenił, że program będzie "wehikułem inwestycyjnym, który pozwoli wyrównywać różnice rozwojowe, różnice pomiędzy słabszymi i mocniejszymi regionami nie tylko w Polsce, ale i w Europie".

Kwiecień wymieniał, że priorytetami w programie są gospodarka niskoemisyjna, efektywna energetyka, ekologiczny transport, cyfryzacja, inwestycje infrastrukturalne.

Radosław Kwiecień tłumaczył, że samorządy muszą mieć zapewniony do planowanych inwestycji wkład własny. Mówił, że program ma "uruchomić" środki, które są zgromadzone w bankach, bo jest w tym sektorze "duża nadpłynność", a projekt ma być finansowany przez wykonawców, z ich środków trwałych lub kredytu na realizację danego kontraktu. - Rozliczanie inwestycji następuje z dołu i tą płatność wykonuje BGK - mówił Kwiecień. Dodał również, że pierwsze przetargi na inwestycje będą mogły być ogłoszone we wrześniu.
 
 
 
...
 
źródło: PAP