Od startupów - czyli tych którzy dopiero wchodzą na rynek, po rozwój i wprowadzanie innowacji w firmach. O unijne pieniądze Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości może się ubiegać każdy przedsiębiorca w Polsce.
- Mamy pomysł na stworzenie innowacyjnego robota, który zastąpi pracę na budowie, połączenie automatyzacji, robotyzacji i sztucznej inteligencji, pozwala nam na to, tym bardziej, że mamy coraz większy problem z pracownikami – mówił Maciej Rutkowski, przedsiębiorca.
Roboty, ale też inwestowanie w odnawialne źródła energii w firmach, cyfryzację, podnoszenie kompetencji pracowników czy projekty badawcze. Ważne by pomysł był innowacyjny na skalę kraju. Wszystkiego o zasadach przyznawania pieniędzy unijnych w konkretnych konkursach, terminach i wymogach mogli dowiedzieć się dziś przedsiębiorcy na spotkaniu w Białymstoku.
- Mogę więcej pozyskać informacji w jednym miejscu, dowiedzieć się czy jest szansa na rozwój firmy, jakieś środki z zewnątrz do pozyskania, żeby dalej mocniej się rozwijać i być bardziej konkurencyjnym na rynku – powiedział Jacek Bartnicki, przedsiębiorca.
Jak powiedział Łukasz Owsiejko, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego ARES w Suwałkach - Inwestycje w linie produkcyjne czy w jakiekolwiek rozwój przedsiębiorstwa, przedsiębiorcy nie mają środków na to i na pewno te konkursy, konkursy dotacyjne są oczekiwane.
Z unijnego wsparcia mogą skorzystać nawet jednoosobowe firmy, ale też mali, średni i duzi przedsiębiorcy. Jeden z konkursów już ruszył, można składać wnioski o duże pieniądze. W puli miliard euro. Maksymalne wsparcie dla jednej firmy może wynieść nawet sto milionów euro.
- Czy to na zakup maszyn, urządzeń, czy budowę hali, czy zazielenienie terenu czy na wyjście zagraniczne przedsiębiorstwa, wszystkie te komponenty znajdują odzwierciedlenie w możliwościach które oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, można aplikować, generator jest otwarty – podkreślił Dariusz Budrowski prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Tylko w tym roku przedsiębiorcy w kraju będą mogli aplikować do trzydziestu jeden konkursów w ramach puli unijnej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. To odrębne finansowanie od pieniędzy, które otrzymują regiony z unii.
- O te środki w programie krajowym musimy aktywnie konkurować z podmiotami z innych części kraju, tak więc ważna jest dostępność tych informacji żeby właśnie przybliżyć te środki krajowe dla naszych firm, żeby one bez żadnych kompleksów starały się o te wsparcie – mówiła Emilia Malinowska dyrektor departamentu innowacji i przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
W poprzedniej perspektywie finansowej podlascy przedsiębiorcy otrzymali dwa i pół miliarda złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.