• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Suwałki

Niepewna przyszłość sołectw w Suwałkach

17:20, 05.08.2020
  Obiektyw TVP3 Białystok
Niepewna przyszłość sołectw w Suwałkach

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
W Polsce jest ponad czterdzieści tysięcy sołtysów. Ale niewiele jest takich miejsc - jak sołectwa w Suwałkach, w których można korzystać z przywilejów zarówno miejskich, jak i wiejskich.

Marek Urynowicz jest jednym z trzech sołtysów w Suwałkach. Odpowiada za to co dzieje się na położonej na skraju miasta ulicy Krzywólka. Czterdzieści lat temu była tu wieś, ale decyzją ówczesnego ministra administracji włączono ją do granic administracyjnych miasta.

Podobny los spotkał dwie inne wsie: Szwajcarię i Dubowo. Wszystkie stały się sołectwami w mieście. We wszystkich co cztery lata wybierane są rady sołeckie oraz sołtysi, którzy wspierają mieszkańców w załatwianiu różnych spraw i składają do ratusza wnioski o inwestycje.

Władze Suwałk policzyły, że diety sołtysów i fundusz sołecki kosztują miasto nawet 70 tys. zł rocznie. Nie brakuje głosów, że sołectwa są w mieście faworyzowane. Mają zweryfikować to rozpoczęte właśnie w Suwałkach konsultacje społeczne w sprawie przyszłości trzech sołectw.

Konsultacje dotyczące tego, czy pozostawić w Suwałkach sołectwa, czy też je zlikwidować będą prowadzone do połowy września. Mieszkańcy Suwałk mogą głosować w tej sprawie internetowo oraz tradycyjnie, za pomocą papierowych kart. W sołectwach wyczuwa się mobilizację.

Wyniki konsultacji będą decydujące przy podejmowaniu decyzji o dalszym losie sołectw, która pozostaje w gestii miejskich radnych.
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok

zobacz również