• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Podlaskie

Nieznane nasiona z Chin pojawiają się na polskim rynku

15:13, 03.08.2020
  Obiektyw TVP3 Białystok
Nieznane nasiona z Chin pojawiają się na polskim rynku

fot. Departament Rolnictwa i Przemysłu stanu Alabama, USA
fot. Departament Rolnictwa i Przemysłu stanu Alabama, USA

Podziel się:   Więcej
Nie wiadomo czy są zaprawiane lub genetycznie modyfikowane. Wiadomo, że paczek z tajemniczymi nasionami z Chin - nikt nie zamawiał. Podobne paczki docierają już do Polski, na razie wiadomo o pojedynczych przypadkach.

Jak mówi Andrzej Zaman, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku - Mogą być nosicielami różnych agrofagów groźnych do rozmnożenia w uprawach już produkcyjnych. Tak, że to jest bardzo niebezpieczna sytuacja.

Agrofagami mogą być grzyby, bakterie, szkodniki i choroby. Pochodzące z innego kontynentu są szczególnie groźne dla upraw. Same nasiona, mogą sie okazać szybko rosnącym chwastem albo gatunkiem konkurencyjnym dla naszych roślin.

Dlatego trzeba sięgać po sprawdzone nasiona. Badania materiału siewnego prowadzi m.in. Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku. Tutaj pod laboratoryjne oko trafiło polskie pszenżyto.

Takich badań nie przeszły niezamawiane nasiona z Chin. W Podlaskiem nie ma jeszcze zgłoszonego przypadku tajemniczej paczki i to dobry moment żeby ostrzec mieszkańców i rolników, żeby takie przesyłki niezamawiane, niezidentyfikowane zgłaszać na policję lub ewentualnie we własnym zakresie zniszczyć.

Oprócz zgłoszenia na policję warto poinformować Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. A jeżeli ktoś nie chce chwalić się przesyłką przed służbami - dla bezpieczeństwa nieznane nasiona najlepiej spalić.
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok
header("X-php: 103");