• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Ciechanowiec

Pamiętają o Władysławie Łukasiuku ps. „Młot”

16:31, 27.06.2019
  Obiektyw TVP3 Białystok
Pamiętają o Władysławie Łukasiuku ps. „Młot” 70 lat temu zginął Władysław Łukasiuk pseudonim „Młot” - dowódca VI Wileńskiej Brygady Armii krajowej. Dziś (27.06.) - w rocznicę jego śmierci - rodzina, żołnierze oraz okoliczni mieszkańcy zgromadzili się przy jego pomniku, by pamięć o żołnierzu niezłomnym nie zginęła.

70 lat temu zginął Władysław Łukasiuk pseudonim „Młot” - dowódca VI Wileńskiej Brygady Armii krajowej. Dziś (27.06.) - w rocznicę jego śmierci - rodzina, żołnierze oraz okoliczni mieszkańcy zgromadzili się przy jego pomniku, by pamięć o żołnierzu niezłomnym nie zginęła.

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
 
 
 
...
 
„Nie wyjdziemy dotąd z lasu, dopóki choć jeden Sowiet będzie deptał Polską Ziemię " - to fragment przesłania oddziału Władysława Łukasiuka pseudonim „Młot”. Po wojnie on i jego żołnierze nie pogodzili się z nowym obliczem ojczyzny.

O „Młocie” mieszkańcy Ciechanowca, Brańska czy okolicznych miejscowości słyszeli wielokrotnie. To legenda Podlasia i bohater antykomunistycznej walki. Jak mówi Mieczysław Korzeniewski, prezes białostockiego oddziału Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, mieszkaniec Brańska - Oni też zajmowali się sprawami ludzkimi, bo w tym czasie szerzyło się pospolite złodziejstwo, więc rozprawiali się też z takimi ludźmi, którzy wykorzystywali ten trudny czas.

Kapitan Władysław Łukasiuk był podkomendnym majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i dowódcą 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Pomimo kalectwa i niesprawności jednej z nóg, zawsze maszerował w pierwszym szeregu. W czasie komunizmu szkalowany i oskarżany. - Miał mordować, gwałcić, palić - oczywiście to jest wszystko nieprawda. Niestety, z pokłosiem tej propagandy mamy do czynienia do dzisiaj. Ona bardzo mocno się zakorzeniła – powiedział Michał Ostapiuk z Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Olsztynie.

Kapitan Władysław Łukasiuk zginął zastrzelony przez swojego żołnierza. Do dziś nie wiadomo, gdzie spoczywają jego szczątki.
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok