• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Suwałki

Sprzątanie cmentarza siedmiu wyznań

17:36, 24.10.2021
  Obiektyw TVP3 Białystok
Sprzątanie cmentarza siedmiu wyznań

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
Cmentarz przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach to świadectwo bogatej i wielokulturowej historii miasta. 

- Największym obszarowo cmentarzem jest ta część katolicka, zaraz obok jest część ewangelicka z częścią kalwińską dwóch nurtów, później część prawosławna, na jej końcu część staroobrzędowa, i wreszcie cmentarz, kirkut żydowski i mizar tatarski - wyjaśnia Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

Butelki, puszki, folie, a nawet taczka. To wszystko - niestety - można znaleźć na cmentarzu 7 wyznań.  Obok siebie wyznawcy różnych religii. Ich worki zapełniały się w mgnieniu oka. Akcję sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań zorganizowano z okazji  jubileuszu kościoła ewangelickiego.  

- W tym roku obchodzimy jubileusz 180 lat od poświęcenia kościoła ewangelickiego w Suwałkach. Chcieliśmy tą rocznicę - z racji też pandemii i problemów , które mieliśmy w poprzednich latach z jakimikolwiek obchodami  - uczcić po prostu pracą. Troszkę zawiązać  więzi pomiędzy mniejszościowymi wyznaniami ,naszymi przyjaciółmi ,z którymi współpracujemy na co dzień, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla tego kompleksu - powiedział ks. Dawid Banach, proboszcz parafii ewangelicko- augsburskiej w Suwałkach.

Najstarszy jest cmentarz rzymskokatolicki. Jest on też najlepiej utrzymany. Pozostała część nekropolii wymaga wielu prac. Dochodzi tam także do aktów wandalizmu  Sprzątanie cmentarza siedmiu wyznań będzie kontynuowane w najbliższy wtorek i środę. 
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok