• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Społeczne

Święty Albert patronem ośrodków pomocy społecznej w Polsce

13:11, 22.09.2020
  Obiektyw TVP3 Białystok
Święty Albert patronem ośrodków pomocy społecznej w Polsce

fot. TVP3 Białystok
fot. TVP3 Białystok

Podziel się:   Więcej
Brat Albert Chmielowski nazywany jest świętym od biedaków. Uczestnik Powstania Styczniowego, artysta malarz, który sprzedawał swoje obrazy, by pomóc nędzarzom żyjącym na ulicy. Społecznik, inicjator zakładania przytulisk i schronisk. Postać na tyle inspirująca, że Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach, wystąpił do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Brata Alberta patronem pomocy społecznej w Polsce. Jak mówi Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach - Wszystkie dokumenty zostały wysłane do stolicy apostolskiej i te młyny kościelne mielą powoli, bo trzeba było czekać dwa lata, ale wtedy też jak rozmawiałem to mi mówili, rok, dwa, i tak było, no i teraz otrzymaliśmy właśnie dekret.

Papież Franciszek ogłosił św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej w Polsce. Zwrócił się też o popularyzację tej postaci, której życie może być wzorem człowieczeństwa. Jak powiedziała Wiesława Szyszko z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach - Misją i przesłaniem świętego Brata Alberta jest jego motto, jego idea" "Powinno się być dobrym, jak chleb", czyli pochylenie się nad drugim człowiekiem jeszcze w większym stopniu. Jak dodaje Leszek Lewoc - Takiej biedy zauważalnej nie ma, ale są inne problemy, uzależnienie od internetu i wiele innych takich, przemoc w rodzinie, rodziny zastępcze, rodziny niepełne. To wszystko stawia nowe zadanie przed nami i myślę, że te wzorce, czerpanie wzorców ze świętego Brata Alberta będzie nam bardzo pomocne.

Brat Albert Chmielowski zmarł w 1916 roku w Krakowie. W 1983 beatyfikował go papież Jan Paweł II, a sześć lat później kanonizował.
 
 
 
...
 
źródło: Obiektyw TVP3 Białystok