• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Bydgoszcz i Toruń. Kiedy nabór do przedszkoli, a kiedy do podstawówek?

15:39, 24.02.2021
  AS;   bydgoszcz.pl, torun.pl
Bydgoszcz i Toruń. Kiedy nabór do przedszkoli, a kiedy do podstawówek?

Zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu ruszyła już rekrutacja do klas pierwszych (Fot. pixabay)
Zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu ruszyła już rekrutacja do klas pierwszych (Fot. pixabay)

Podziel się:   Więcej


Internetowa rekrutacja do bydgoskich szkół podstawowych rozpoczęła się 16 lutego.

- Rodzice na zapoznanie z ofertą poszczególnych placówek oświatowych i zgłoszenie swoich pociech do pierwszej klasy szkoły podstawowej mają czas do 10 marca. W sumie we wrześniu do pierwszej klasy wyruszy 2.865 dzieci - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Dzieci z rocznika 2014 czekają duże zmiany. Od września rozpocznie się nowy rok szkolny, a tym samym ich przygoda ze szkołą podstawową. Przypominamy, że w roku szkolnym 2021/2022 obowiązek szkolny dotyczy ok. 2.8 tys. siedmiolatków mieszkających w Bydgoszczy. Ponadto, na wniosek rodziców, naukę w pierwszej klasie mogą rozpocząć sześciolatkowie, ale tylko w przypadku kiedy wcześniej korzystali z wychowania przedszkolnego lub posiadają opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Rekrutacja jest prowadzona z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

W sumie miasto Bydgoszcz przygotowało ofertę 2.900 miejsc dla pierwszoklasistów, w 45 szkołach podstawowych. Rodziców i opiekunów zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych wybranych placówek, by poznać ich szczegółowe oferty. Lista szkół podstawowych wraz z przydatnymi linkami znajduje się TUTAJ.

Wyniki pierwszego etapu naboru będą znane 7 kwietnia o godz. 12. Kolejnym etapem będzie rekrutacja uzupełniająca.

Natomiast rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/22 rusza w Bydgoszczy dokładnie 8 marca o godz. 8 i odbywać się będzie online.

Elektroniczny system naboru będzie dostępny już od 4 marca, żeby rodzice mogli się zapoznać z ofertą wszystkich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz.

Rodzic będzie musiał zalogować się do systemu i wpisać wszystkie dane, a następnie wydrukowany i podpisany wniosek dostarczyć do preferowanego przedszkola. We wniosku można wpisać maksymalnie 3 przedszkola (oddziały przedszkolne). Jeśli dziecko nie dostanie się do żadnego z nich, rodzic może ubiegać się o jego przyjęcie do innej placówki w naborze uzupełniającym, jeśli nadal będzie dysponowała wolnymi miejscami.

W tym roku miasto przygotowało ok. 5500 miejsc. Część z nich jest przeznaczona dla dzieci kontynuujących edukację przedszkolną. Deklarację o kontynuacji nauki przez dziecko rodzic powinien złożyć najpóźniej do 24 lutego (niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z miejsca w danym przedszkolu). Dopiero po tym terminie będzie znana dokładna liczba miejsc przeznaczonych dla maluchów, które pójdą do przedszkola po raz pierwszy.

W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział dzieci zamieszkałe na obszarze gminy Miasta Bydgoszcz, urodzone w latach 2015-2018. Rodzice dzieci zamieszkałych poza Bydgoszczą mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka dopiero po zakończeniu naboru uzupełniającego.

Pierwszy nabór kończy się 26 marca, a lista dzieci zakwalifikowanych zostanie opublikowana 19 kwietnia. Postępowanie uzupełniające rozpocznie się 1 czerwca.


A jak to wygląda w Toruniu? Jak informuje Michał Zaleski, prezydent miasta, 22 lutego ruszyła rekrutacja zarówno do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych działających w szkołach podstawowych,jak i do klas pierwszych szkół podstawowych, prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.

W przypadku przedszkoli nabór potrwa do 10 marca do godz. 15. Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego.

Wzór wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz wzory załączników do wniosku dostępne są na stronie elektronicznego naboru w zakładce "Pliki do pobrania". Tam też znajdują się szczegółowe zasady rekrutacji.

Nabór do klas pierwszych potrwa w Toruniu do 10 marca do godz. 15.

Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Dla pozostałych kandydatów spoza obwodów określone zostały kryteria rekrutacyjne. Ubiegając się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły, która dla kandydata nie jest szkołą obwodową, należy wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym i złożyć stosowny wniosek.
źródło: bydgoszcz.pl, torun.pl