• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Najpopularniejsze kierunki studiów. Jakie wybierają studenci?

11:55, 15.02.2021
  AS;   studia.gov.pl
Najpopularniejsze kierunki studiów. Jakie wybierają studenci?

Studenci wciąż najchętniej wybierają informatykę jako kierunek nauki (Fot. Pixabay)
Studenci wciąż najchętniej wybierają informatykę jako kierunek nauki (Fot. Pixabay)

Podziel się:   Więcej
ZOBACZ: Studenci Collegium Medicum edukują i zachęcają: idźcie się szczepić

Jak wynik z rankingu przygotowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) najwięcej osób chciało studiować na Politechnice Warszawskiej, a najbardziej oblegana uczelnia to Politechnika Poznańska.

Na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2020/2021 przyjęto 428 609 osób. Ponad 314 tysięcy chętnych rozpoczęło naukę na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Naukę na studiach drugiego stopnia podjęło ponad 114 tysięcy studentów. W szkołach publicznych w tym roku akademickim uczy się prawie 300 tysięcy młodych ludzi, a szkoły niepubliczne przyjęły nieco ponad 129 tysięcy kandydatów.

Od kilku lat niezmiennie najwięcej kandydatów jako kierunek studiów wybiera informatykę. W tym roku było to ponad 33 tysiące osób. Na drugim miejscu znalazła się psychologia z ponad 29 tysiącami chętnych, a na trzecim zarządzanie – ponad 25 tysięcy. Kolejne miejsca zajęły kierunki: kierunek lekarski (z wyłączeniem uczelni medycznych); prawo; ekonomia; filologia angielska; finanse i rachunkowość; budownictwo; logistyka.

Najbardziej obleganym kierunkiem podczas rekrutacji w 2020 roku była inżynieria internetu rzeczy. Aby się na nią dostać, trzeba było zdeklasować aż 28 konkurentów. W czołówce zestawienia znajdują się też orientalistyka i komunikacja wizerunkowa. By studiować orientalistykę-koreanistykę trzeba było pokonać 23 kandydatów, a by zostać studentem komunikacji wizerunkowej – 18.

Na dalszych miejscach znalazły się m.in. orientalistyka – japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, studia nad Koreą czy matematyka i analiza danych.

Wśród najbardziej obleganych uczelni na pierwszych trzech miejscach w zestawieniu znalazły się politechniki – Poznańska, Gdańska i Warszawska. Na jedno miejsce na tych uczelniach chciało się dostać więcej niż 6 kandydatów. Czwarte miejsce należy do Politechniki Łódzkiej (ponad 5 chętnych na 1 miejsce).

Najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią była zaś Politechnika Warszawska, na której studiować chciało ponad 45 tysięcy osób. Drugą uczelnią z największą liczbą kandydatów jest Uniwersytet Warszawski – ponad 43 tysiące, a za nim Uniwersytet Jagielloński – ponad 33 tysiące.

Opracowano na podstawie danych z uczelni zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on”.
źródło: studia.gov.pl