• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kujawsko-Pomorskie

Odliczanie do egzaminów. Kurator zapewnia: „Bezpieczeństwo będzie wyśrubowane”

19:43, 29.05.2020
  Natalia Kurowska, tom;
Odliczanie do egzaminów. Kurator zapewnia: „Bezpieczeństwo będzie wyśrubowane”

Przedstawiciele ZNP apelują do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę tej decyzji
Przedstawiciele ZNP apelują do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę tej decyzji

Podziel się:   Więcej
– stwierdza Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.
Bezpieczeństwo w szkole zapewnia dyrektor i organ prowadzący i jestem przekonany, że bezpieczeństwo będzie wyśrubowane, czyli, że wszystkie wytyczne głównego inspektora sanitarnego będą wdrożone w życie
Z powodu epidemii koronawirusa nie w maju, a 8 czerwca rozpocznie się wielkie zmaganie z egzaminem dojrzałości. Uczniowie nie tracą zapału do nauki, a Ci, którzy mają jeszcze luki w wiedzy mogą je wypełnić podczas indywidualnych konsultacji z nauczycielami.

- Ten, kto był zainteresowany, każdy kto chciał, mógł cały czas korzystać tutaj z pomocy, nie słyszałam ani o jednym przypadku, żeby nauczyciel, do którego zwrócił się uczeń odmówił swojej pomocy – mówi Hanna Wrycza-Wilińska, dyrektor I LO w Toruniu.

Do swojego egzaminu przygotowują się też ósmoklasiści. Zaplanowano je między 16, a 18 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone do 31 lipca.

Ale część nauczycieli twierdzi, że to zbędny stres dla uczniów w niełatwym czasie epidemii. Przedstawiciele ZNP apelują do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę tej decyzji, przekonując, że rekrutacja do szkół średnich mogłaby się odbyć na podstawie świadectwa klasy siódmej, półrocza klasy ósmej i oceny końcowej klasy ósmej. - Z tego co wiemy, co dochodzą nas słuchy, to szkoły są przygotowywane do egzaminów, ale nie wiemy co na przykład z testami na obecność koronawirusa wśród pracowników, którzy będą pracowali w komisjach egzaminacyjnych – przyznaje Marta Humienna, prezes oddziału ZNP w Toruniu.

Zdaniem kuratorium oświaty, tylko egzaminy zewnętrzne dają miarodajną, obiektywną i porównywalną w całym kraju informację na temat wiedzy i umiejętności ucznia.
 
 
 
...
 
– informuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
W przypadku szkół, które wymagają sprawdzenia dodatkowych kwalifikacji, predyspozycji, także fizycznych, będą mogły przeprowadzić takie sprawdziany między 23 czerwca a 7 lipca
A na tegorocznych ósmoklasistów czekają już szkoły średnie. Czekają i zapraszają na drzwi otwarte. Spotkania twarzą w twarz zakazane, ale w sieci można zaszaleć.

IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu stworzyło szkołę w popularnej grze komputerowej, pozostałe reklamują się na znanych portalach społecznościowych. Pierwotnie składanie wniosków do szkół ponadpodstawowych miało potrwać do 23 czerwca. Zgodnie z nowym harmonogramem, podstawowy termin, w którym będzie można złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z niezbędnymi dokumentami to czas między 15 czerwca a 10 lipca.
Druga tura składania dokumentów jest przewidziana na koniec lipca i początek sierpnia. Szczegóły znajdują się na stronie MEN.